Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze euro bankovky
Ilustračné foto pixabay.com
25. februára 2016 13:38 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Objem pôžičiek firmám v eurozóne v januári stúpol a tempo rastu sa zrýchlilo

Objem pôžičiek pre firmy v januári posilnil o 0,6 % po tom, ako sa v decembri zväčšil o 0,1 %.

Objem úverov poskytnutých firmám v eurozóne v januári vzrástol a širší ukazovateľ množstva peňazí v obehu posilnil rýchlejšie, ako sa očakávalo. Informovala o tom vo štvrtok Európska centrálna banka. Objem pôžičiek pre firmy v januári stúpol o 0,6 %, čiže tempo rastu sa zrýchlilo, keďže v decembri sa objem úverov spoločnostiam zväčšil o 0,1 %. Pokračuje tak mierne a nerovnomerné zotavovanie objemu požičiavania, ktoré sa začalo v roku 2014.
ECB chce posunúť nahor ekonomický rast
Európska centrálna banka každý mesiac nakupuje aktíva za 60 mld. eur, aby naštartovala poskytovanie úverov. Banka tým chce smerom nahor posunúť ekonomický rast a infláciu. Ponuka peňazí M3 v eurozóne v januári medziročne stúpla o 5 %, pričom sa očakávalo, že tempo jej rastu sa nezmení a zostane na úrovni 4,7 %. Rast ponuky peňazí M3, ktoré zahŕňajú napríklad dlhodobé vklady, vklady v peňažných fondoch a niektoré cenné papiere, je zvyčajne ukazovateľom budúcej ekonomickej aktivity.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies