Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Burza cenných papierov BCPB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
6. decembra 2015 17:49 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Objem obchodov na bratislavskej burze naďalej klesá

Na bratislavskej burze sa v novembri zobchodovali cenné papiere za takmer 370 mil. eur.

Na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) sa v novembri zobchodovali akcie a dlhopisy v celkovom finančnom objeme 369,3 mil. eur. Uskutočnilo sa pritom 708 transakcií, v rámci ktorých sa previedlo 256,8 mil. kusov cenných papierov. V porovnaní s októbrom to predstavovalo pokles počtu zobchodovaných cenných papierov o 37,5 %, pri poklese celkového finančného objemu o 31,3 % a poklese počtu transakcií o 16 %. Na medziročnej báze počet transakcií klesol o 33,5 %, počet zobchodovaných cenných papierov sa znížil o 31,9 % a dosiahnutý finančný objem taktiež zaznamenal pokles o 23,7 %.

Objem obchodov s akciami presiahol 1 mil. eur
Ako ďalej informuje bratislavská burza, akcie domácich spoločností boli predmetom kúpy a predaja v 237 transakciách, v rámci ktorých sa zobchodovalo 13,8 tis. kusov cenných papierov vo finančnom objeme 1,2 mil. eur. Oproti vlaňajšiemu októbru to predstavovalo nárast dosiahnutého finančného objemu o 116,4 %, pokles počtu zobchodovaných cenných papierov o 6,7 % a počtu uskutočnených transakcií o 7,1 %.

Trhová kapitalizácia akcií rástla
Trhová kapitalizácia akcií k poslednému obchodnému dňu novembra zaznamenala medzimesačný rast o 5,8 % na úroveň 4,44 mld. eur. Reálna časť pripadajúca na emisie, ktoré majú v histórii aspoň jednu trhovú cenu, s výnimkou podielových listov, predstavovala pri medzimesačnom raste o 5,9 % sumu 4,34 mld. eur a podieľala sa 98,4 % na celkovej kapitalizácii akciového trhu. Trhová kapitalizácia emisií akcií umiestnených na trhu kótovaných cenných papierov zaznamenala od konca októbra 8,6-percentný rast na hodnotu 2,259 mld. eur.
Slovenský akciový index SAX index uzatváral november na úrovni 303,31 bodu, čo predstavovalo 5,2-percentný medzimesačný rast a 37,3-percentný medziročný nárast. Mesačné maximum 307,07 bodu dosiahol SAX dňa 27. novembra a mesačné minimum 286,59 bodu nadobudol SAX svojou hodnotou zo dňa 4. novembra.

Dominujú dlhopisy
V obchodovaní na BCPB pritom jednoznačne dominujú dlhopisy. V novembri sa zobchodovali vo finančnom objeme 368,1 mil. eur, čo predstavovalo až 99,7 % z celkového zobchodovaného finančného objemu. S dlhovými cennými papiermi sa pritom počas novembra uskutočnilo 471 transakcií, v rámci ktorých sa zobchodovalo 256,8 mil. kusov cenných papierov. V porovnaní s októbrom to predstavovalo pokles počtu transakcií o 19,9 %, pokles počtu zobchodovaných cenných papierov o 37,5 % a pokles dosiahnutého finančného objemu o 31,47 %. Na medziročnej báze bol zaznamenaný rast počtu transakcií o 28,7 % pri poklese počtu zobchodovaných cenných papierov o 31,8 % a poklese dosiahnutého finančného objemu o 23,8 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies