Objem majetku v otvorených podielových fondoch vlani vzrástol o takmer 5 %

2. marca 2017 11:40
SITA, voFinanciach.sk
štatistika graf, kalkulačka
Ilustračné foto. Pong/FreeDigitalPhotos.net

V rámci celkového majetku pod správou tvoril majetok v samotných otvorených podielových fondoch distribuovaných na Slovensku 7,265 mld. eur.

Celkový majetok v podielových fondoch a riadených portfóliách pod správou členov Slovenskej asociácie správcovských spoločností dosiahol ku koncu minulého roka 7,96 mld. eur. V rámci celkového majetku pod správou narástol aj objem majetku v samotných otvorených podielových fondoch distribuovaných na Slovensku, a to na hodnotu 7,265 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 4,9 %. Informovala o tom asociácia v tlačovej správe.

Sni mka obrazovky 2017 03 02 oa11.01.04 ko pia.jpg

Najvyšší podiel, teda 33,3 %, pripadol v rámci majetku v otvorených podielových fondoch na zmiešané fondy. Išlo o objem 2,422 mld. eur. Takmer 25 % z celkových aktív v podielových fondoch tvorili dlhopisové fondy, realitné fondy tvorili 14,3 %, akciové fondy 11,8 % a aktíva fondov krátkodobých investícií 9,7 %.

Celkový minuloročný objem čistých predajov v otvorených podielových fondoch bol cez 170 mil. eur. Najvyššie čisté predaje smerovali do zmiešaných fondov, a to 139,1 mil. eur. Do dlhopisových fondov išlo 112,2 mil. eur, do realitných fondov 95,1 mil. eur. Naopak, najväčší odlev finančných prostriedkov asociácia zaznamenala vo fondoch krátkodobých investícií so sumou 281,5 mil. eur.

Regulačné aktivity

Celková ustálená dynamika rastu spravovanej hodnoty majetku ako aj nových investícií do otvorených podielových fondov bola podľa vyjadrení asociácie odrazom rastu hodnoty jednotlivých tried aktív na svetových finančných trhoch ako aj odrazom záujmu a dôvery obyvateľstva v sektor kolektívneho investovania na Slovensku. K tomu sa snaží prispieť aj Slovenská asociácia správcovských spoločností podporovaním transparentnosti informovania verejnosti, ako aj silnými samoregulačnými aktivitami k svojim členom. Počas minulého roka asi spolupodieľala na tvorbe národnej aj európskej legislatívy regulujúcej finančné trhy.

O asociácii

Slovenská asociácia správcovských spoločností v súčasnosti združuje 20 spoločností z oblasti kolektívneho investovania, ktoré na slovenskom trhu ponúkajú 573 otvorených podielových fondov.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články