Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
28. decembra 2017 13:47 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem dlhových cenných papierov presiahol 48 mld. eur

Vládou emitované štátne dlhopisy predstavovali najvýznamnejší podiel, a to 36,87 mld. eur.

Celkový objem vydaných dlhových cenných papierov dosiahol na konci septembra takmer 48,3 mld. eur pri medziročnom náraste o 4,4 %. Vládou emitované štátne dlhopisy predstavovali podľa Národnej banky Slovenska najvýznamnejší podiel, a to 36,87 mld. eur. Hodnota dlhopisov vydaných peňažnými finančnými inštitúciami mala hodnotu 5,54 mld. eur. Dlhové cenné papiere vydané nefinančnými spoločnosťami predstavovali objem 3,84 mld. eur. Emisie nepeňažných finančných inštitúcií tvorili 2,05 mld. eur.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zaznamenali emisie v čistom vyjadrení nárast. Teda novo emitovaných emisií bolo viac ako splatených, v celkovej výške 825,5 mil. eur. V prípade verejnej správy to bol nárast o 310,9 mil. eur. Ostatné sektory zaznamenali tiež nárast. Peňažné finančné inštitúcie o 229,4 mil. eur, nepeňažné finančné inštitúcie o 227,2 mil. eur a nefinančné spoločnosti o 57,9 mil. eur.

Zostatky emisií vzrástli

Zostatky emisií zaznamenali počas tretieho štvrťroka nárast o 1,56 %. V predchádzajúcom kvartáli zaznamenali zostatky emisií úbytok o 0,77 %. Aktuálny vývoj bol ovplyvnený predovšetkým prírastkom na zostatkoch emisií nepeňažných finančných inštitúcií o 12,56 % a peňažných finančných inštitúcií o 4,3 %.

Počas tretieho štvrťroka bolo na trhu s cennými papiermi umiestnených celkovo 33 nových emisií. Z toho deväť bolo vydaných nefinančnými spoločnosťami. Dvanásť emisií emitovali banky, štyri emisie vydali ostatní finanční sprostredkovatelia a osem emisií centrálna banka zaznamenala pri kaptívnych finančných spoločnostiach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame