Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
23. apríla 2018 14:47 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Obchodníci s cennými papiermi v minulom roku zvýšili objem spravovaného majetku

Podľa údajov Národnej banky Slovenska mierne stúpla aj hodnota zrealizovaných obchodov.

Po tom, čo v roku 2016 zaznamenal objem spravovaného majetku v sektore obchodníkov s cennými papiermi stagnáciu, v roku 2017 vzrástol. Ako uviedla Národná banka Slovenska, prírastok dosiahol 56 mil. eur. To v relatívnom vyjadrení predstavovalo 16 %. Na konci vlaňajška spravovali subjekty s licenciou obchodníka s cennými papiermi aktíva vo výške 403 mil. eur.

Objem obchodov uskutočnených v minulom roku cez obchodníkov dosiahol 139 mld. eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavovalo podľa centrálnej banky mierny nárast o necelé štyri milióny eur. Obchodovanie s derivátmi, ktoré dlhodobo predstavujú najväčšiu časť transakcií, pritom medziročne kleslo o 16 %. Išlo o pokračovanie trendu, ktorý podľa centrálnej banky pretrváva už posledné štyri roky a jednoznačne dominantná pozícia derivátových obchodov sa tak postupne oslabuje.

Pokles v derivátoch bol však podľa centrálnej banky viac ako vykompenzovaný zvýšeným objemom transakcií s dlhopismi. Hodnota dlhopisových transakcií za rok 2017 na úrovni 39,5 mld. eur bola prakticky dvojnásobkom v porovnaní s rokom 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame