Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Christine Lagarde, IMF, MMF
Christine Lagarde, MMF SITA / AP Photo/Jacquelyn Martin
12. apríla 2019 9:55 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Obchodné konflikty ohrozujú krehkú globálnu ekonomiku, varuje šéfka MMF

Kľúčové je vyhnúť sa zlej politike a to sa osobitne týka obchodu, uviedla výkonná riaditeľka MMF v súvislosti so spomalením svetového hospodárstva.

Keďže rast globálnej ekonomiky sa spomaľuje a mnohé krajiny zápasia s vysokými dlhmi, teraz nie je čas na ekonomické škody spôsobené obchodnými vojnami, upozornila šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF). „Kľúčové je vyhnúť sa zlej politike a to sa osobitne týka obchodu,“ povedala vo štvrtok výkonná riaditeľka MMF Christine Lagardeová na otvorení jarného zasadania fondu a Svetovej banky, ktorá je jeho sesterskou organizáciou.

Ekonomický rast bude pomalší

Medzinárodný menový fond tento týždeň zhoršil prognózu rastu ekonomiky USA, Európy, Japonska aj celkového globálneho hospodárstva. Ekonómovia fondu očakávajú, že globálny ekonomický rast sa v tomto roku spomalí na úroveň 3,3 percenta z vlaňajších 3,6 percenta. Predpokladá sa, že svetový obchod posilní iba o 3,4 percenta, čiže jeho rast oslabí z úrovne 3,8 percenta v roku 2018.

Finančným trhom sa darí

Napriek zhoršujúcemu sa výhľadu však šéfka MMF poznamenala, že finančné trhy v tomto roku posilňujú na základe optimizmu prameniaceho z riešenia neduhov globálnej ekonomiky. Napríklad americký Federálny rezervný systém zastavil zvyšovanie úrokov, aby poskytol ekonomike USA čas na posilnenie. Okrem toho rastú nádeje, že Washington a Peking urovnajú svoje spory v obchodnej oblasti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame