Novým šéfom EBOR by sa mohol stať poľský guvernér Marek Belka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marek Belka
Guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka SITA/AP Photo/Alik Keplicz

Mandát súčasného guvernéra poľskej centrálnej banky končí v júni.

Marek Belka, súčasný guvernér poľskej centrálnej banky, by sa mal podľa predstáv vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) po skončení svojho mandátu stať novým prezidentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR). Informoval o tom v utorok denník Puls Biznesu, pričom sa odvolával na nemenované zdroje. PiS správu odmietla komentovať. Belka bol v rokoch 2004 a 2005 premiérom ľavicovej poľskej vlády. Guvernérom centrálnej banky je od roku 2010. Centrálna banka a ani samotný guvernér sa k medializovaným informáciám nevyjadrili.

Zloženie Rady pre menovú politiku sa mení
Poľský parlament kontrolovaný stranou PiS už od začiatku roka vymenil v centrálnej banke jej takmer celú desaťčlennú Radu pre menovú politiku. Úradujúci guvernér Belka sa zatiaľ nevyjadril, či chce po skončení mandátu v závere júna zotrvať vo funkcii. Denník Puls Biznesu tvrdí, že má záujem o post v EBOR. Belkov predpokladaný odchod z čela poľskej centrálnej banky sa časovo prekrýva s ukončením mandátu súčasného šéfa EBOR Suma Chakrabartiho.

Vhodný kandidát
„V Poľsku máme iba jednu osobu, pre ktorú môžme získať domácu aj medzinárodnú podporu, a tou je Marek Belka,“ uviedol pre denník nemenovaný vládny zdroj. Podľa denníka podporu prípadnej Belkovej kandidatúre na post prezidenta EBOR signalizovali šéf PiS Jaroslaw Kaczynsky, premiérka Beata Szydlová, vicepremiér Mateusz Morawiecki a minister financií Pawel Szalamacha.

Banka pôsobí od roku 1991
EBOR je medzinárodnou finančnou inštitúciou, ktorá vznikla na základe zmluvy o založení Európskej banky pre obnovu a rozvoj, podpísanej v Paríži 29. mája 1990. Banka začala vykonávať svoju činnosť 15. apríla 1991. Akcionármi EBOR je 64 krajín. Samostatný vklad má Európska komisia a Európska investičná banka. Inštitúcia vznikla s cieľom uľahčiť bývalým komunistickým krajinám prechod k trhovej ekonomike. Postupne rozširovala svoju pôsobnosť a v posledných rokoch podporuje aj rodiace sa demokracie v severnej Afrike a na Blízkom východe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EBOR Európska banka pre obnovu a rozvoj