Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eurogroup, Peter Kažimír, Pierre Gramegna, Mario Centeno
SITA/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert Slovenský minister financií Peter Kažimír, luxemburský minister financií Pierre Gramegna, lotyšská ministerka financií Dana Reizniece-Ozola a portugalský minister financií Mario Centeno na stretnutí Eurogroup v Bruseli, pondelok 4. decembra 2017.
4. decembra 2017 17:46 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Novým predsedom Euroskupiny sa stal Mário Centeno, Kažimír neuspel

AKTUALIZOVANÉ

Centeno je členom portugalskej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2015.

Na post šéfa Euroskupiny, čiže neformálneho združenia ministrov financií krajín eurozóny, zvolili šéfa portugalského rezortu financií, socialistu Mária Centena. O funkciu, o ktorej obsadení sa hlasovaním rozhodlo v pondelok, sa uchádzali aj slovenský minister financií Peter Kažimír a ministri financií Luxemburska a Lotyšska.

Kažimír odstúpil v prospech nového šéfa

„Ja môžem len v danej situácii zagratulovať Máriovi Centenovi z Portugalska, koniec koncov ja som sa v ďalších kolách vzdal v jeho prospech, preto aby sa splnil najvyšší cieľ, na ktorom sme sa dohodli v rodine sociálnych demokratov, aby v tomto kresle zostal človek, ktorý má podobné politické videnie ako Jeroen Dijsselbloem. Som pripravený s ním spolupracovať ako všetci ostatní a rešpektujeme jeho znalosti a schopnosti, no nebude to mať jednoduché, pretože nás čaká náročný polrok očakávaných zmien na architektúre menovej únie. Prajem mu v tomto smere veľa štastia,“ prehlásil tesne po zvolení nového šéfa Euroskupiny minister financií Peter Kažimír. Ten dodal, že Slovensko ukázalo, že má svoj názor a rozhodnutie ísť do súťaže o post šéfa Euroskupiny minister financií videl ako výbornú možnosť prezentovať krajinu bez ohľadu na výsledok.

Ekonomike eurozóny sa darí

Centeno, ktorý nahradí doterajšieho šéfa Euroskupiny, holandského socialistu Jeroena Dijsselbloema, sa funkcie ujíma v čase, keď eurozóna je v oveľa lepšej forme. Ekonomika výrazne rastie a obavy o budúcnosť Grécka v menovej únii sa zmenšili, pričom sa ráta s tým, že Atény prestanú prijímať núdzovú pomoc na budúci rok v lete.

Nový šéf kritizoval úsporné opatrenia

Centeno vzdelanie získal na Harvardovej univerzite. Je členom portugalskej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2015 a demonštratívne zrušila mnohé úsporné opatrenia prijaté v krajine v súvislosti s núdzovou pomocou v sume 78 mld. eur z roku 2011. Centeno pred tým, ako sa stal ministrom, kritizoval úsporné opatrenia ako príčinu tri roky trvajúcej recesie v krajine. Portugalská ekonomika teraz opäť rastie a prognózuje sa, že za tento rok sa zväčší o 2,3 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame