Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nový zákon obmedzí prístup k údajom maďarskej centrálnej banky

Zákon, právo, súd
Ilustračné foto pixabay.com

Opozícia v parlamente ostro vystúpila proti zákonu a obvinila stranu premiéra Orbána, že sa obmedzením verejnej kontroly pokúša zakryť korupciu.

Maďarský parlament v utorok schválil zákon, ktorý obmedzí prístup verejnosti k údajom o obchodných útvaroch a nadáciách vo vlastníctve centrálnej banky krajiny. Podľa nového zákona, prijatého vládnou stranou Fidesz s väčšinou v parlamente, bude maďarská centrálna banka môcť obmedziť údaje, ktoré musí zverejňovať na verejnú kontrolu. Ak sa preukáže, že zverejnenie údajov o spoločnostiach a nadáciách centrálnej banky môže poškodiť záujmy menovej alebo devízovej politiky banky, tak tieto údaje budú môcť byť utajené až na desať rokov. V plnom alebo čiastočnom vlastníctve centrálnej banky je napríklad šesť vzdelávacích nadácií, ako aj budapeštianska burza cenných papierov.  

Možný rozpor s ústavou
Národný úrad na ochranu údajov už predtým upozornil, že tento zákon je na viacerých miestach v rozpore s ústavou. „Zákon podrobne neuvádza,… ku ktorým údajom môže byť prístup obmedzený, a ku ktorým nie,“ povedal riaditeľ úradu Attila Peterfalvi. Opozícia v parlamente ostro vystúpila proti zákonu a obvinila stranu premiéra Orbána, že sa obmedzením verejnej kontroly pokúša zakryť korupciu.

Viaceré zmeny ústavy
Od roku 2010, kedy sa strana Fidesz premiéra Viktora Orbána dostala k moci, sa novelizovala ústava a vláda získala kontrolu nad štátnymi médiami a verejnými inštitúciami. Kritici tvrdia, že tieto zmeny narušili v Maďarsku systém demokratickej kontroly.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 1. marca 2016 17:20Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...