Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
8. januára 2016 10:14 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Nový člen ECB nevylúčil výraznejšie kvantitatívne uvoľňovanie

Kvantitatívne uvoľňovanie zo strany Európskej centrálnej banky je podľa šéfa írskej centrálnej banky efektívne.

Ak ekonomické údaje počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov naznačia, že je potrebné výraznejšie kvantitatívne uvoľňovanie zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), banka môže urobiť viac. Pre piatkové vydanie novín Irish Times to uviedol nový člen Rady guvernérov ECB Philip Lane.

Kroky banky zaberajú
„Do toho bodu (do decembra) sa objavilo množstvo dôkazov o tom, že kvantitatívne uvoľňovanie je efektívne, pomáha k nárastu poskytovaných úverov v Európe, pomáha niektorým krajinám znižovať ich náklady na požičiavanie si,“ povedal Lane. „Je dôležité ale povedať, že žiadne dvere sa nezavreli. Ak údaje počas nasledujúcich mesiacov ukážu, že je potrebné urobiť viac, môžeme urobiť viac,“ dodal Lane, ktorý sa šéfom írskej centrálnej banky stal v novembri.

Program skupovania dlhopisov potrvá dlhšie
ECB začiatkom decembra minulého roka stlačila svoju depozitnú sadzbu ďalej do negatívneho teritória, a to na -0,3 % z úrovne -0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je sprísniť postihovanie bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB. Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %. Prezident banky Mario Draghi následne oznámil, že program skupovania dlhopisov bude pokračovať až do marca 2017 a podľa potreby aj dlhšie. Program, v rámci ktorého inštitúcia od marca 2015 sťahuje z trhu každý mesiac dlhopisy v objeme 60 mld. eur, mal pôvodne trvať do septembra tohto roka. 
 

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...