Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peňaženka karty
Ilustračné foto pixabay.com
22. septembra 2015 11:36 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Novela zákona o platobných službách prešla do druhého čítania

Výška poplatku za základný balík služieb by mala byť najviac tri eurá mesačne.

Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o platobných službách, ktorou by sa mal zmeniť aj zákon o bankách. Ide o transpozíciu eurosmernice o porovnateľnosti poplatkov za platobné účty, o presune platobných účtov a o prístupe k platobným účtom so základnými funkciami. Výška poplatku za základný balík služieb by mala byť podľa vykonávacieho predpisu rezortu financií najviac tri eurá mesačne.

Úpravy v zákone o bankách sa týkajú novelizácie základného bankového produktu. Cieľom je zaviesť platobný účet so základnými funkciami pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Podmienka pre poskytnutie základného bankového produktu bezodplatne je, že mesačný príjem klienta nebude vyšší ako 400 eur. Kategória ľudí s vyššími príjmami bude mať nárok na vedenie takéhoto účtu za poplatok tri eurá.

Základný platobný účet obsahuje zriadenie, vedenie a zrušenie platobného účtu. Zahŕňa aj operácie, ako vklad a výber finančných prostriedkov v hotovosti v mene euro. Ďalej sú to bezhotovostné prevody finančných prostriedkov z platobného účtu alebo na platobný účet v mene euro, inkaso vrátane trvalého príkazu na inkaso, úhrada vrátane trvalého príkazu na úhradu. Patrí tam aj vydanie platobnej karty.

Cieľom celého návrhu je ustanoviť základné požiadavky pre transparentnosť poplatkov, ktoré si banky účtujú v rámci platobných účtov. Podľa návrhu je potrebné vytvoriť základné pravidlá pre presun platobných účtov. Zvýšenie informovanosti spotrebiteľa sa má podľa ministerstva financií docieliť poskytnutím dokumentu s informáciami o poplatkoch pred uzatvorením zmluvy o platobnom účte. Taktiež sa určí spôsob zasielania výpisu poplatkov. K zvýšeniu transparentnosti má viesť aj porovnávanie poplatkov prostredníctvom nezávislej webovej stránky Národnej banky Slovenska.

Spotrebiteľom sa má podľa ministerstva financií zjednodušiť presun platobných účtov zavedením záväzných pravidiel. Jedným z faktorov zotrvačnosti klientov pri jednom konkrétnom poskytovateľovi platobných služieb je podľa rezortu financií predpokladaná komplikovanosť a nejasnosť jednotlivých krokov presunu platobného účtu. „To uvedený návrh zákona v plnom rozsahu odstráni,“ uviedlo ministerstvo. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies