Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
18. júna 2015 8:34 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Nové bankové pravidlá EÚ môžu ohroziť české banky

EÚ uvažuje o zrušení výnimky, ktorá sa vzťahuje na držbu štátnych cenných papierov v portfóliách bánk.

Navrhované zmeny v pravidlách držby štátnych cenných papierov zo strany bánk by mohli byť nebezpečné pre české banky. Povedal to v stredu viceguvernér českej centrálnej banky Vladimír Tomšík pre denník Hospodářské noviny. V súčasnosti je v platnosti výnimka a na štátne dlhopisy neplatí pravidlo, podľa ktorého môže podiel jedného typu cenných papierov v držbe bánk dosahovať maximálnu výšku 25 % hodnoty. Táto výnimka by sa však mohla zrušiť. Banky by tiež mohli mať povinnosť presunúť cenné papiere do ich obchodného portfólia z investičnej kategórie. To by znamenalo, že hodnota dlhopisov by sa určovala trhovou spotovou cenou.

České banky výrazne investovali do štátnych cenných papierov, keďže domáci kapitálový trh je slabý. V súčasnosti je podľa Tomšíka podiel štátnych dlhopisov v aktívach českých bánk v priemere 15 %, teda v porovnaní s priemerom EÚ je to takmer štvornásobok. „Ak by sa tieto dva návrhy prijali, bol by to pre naše banky smrtiaci kokteil,“ povedal Tomšík. „Očakávam však, že spolu so zlepšujúcim sa hospodárstvom prídu životaschopné projekty a banky nebudú mať dôvod uprednostňovať pred nimi štátne dlhopisy,“ povedal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame