Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľská premiérka Beata Szydlo
Poľská premiérka Beata Szydlová SITA - AP Photo/Czarek Sokolowski
18. novembra 2015 15:48 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Nová poľská vláda chce zaviesť program lacných úverov

Poľská centrálna banka by sa mala inšpirovať programom dlhodobých refinančných operácií z dielne Európskej centrálnej banky, uviedla novo vymenovaná premiérka Beata Szydlová.

Nová poľská vláda chce, aby sa centrálna banka pri zlepšení dostupnosti úverov inšpirovala programom dlhodobých refinančných operácií (LTRO) Európskej centrálnej banky (ECB). V prvom prejave po vymenovaní do funkcie to uviedla premiérka Beata Szydlová zo strany Právo s spravodlivosť (PiS). „Hovoríme o programe LTRO, ktorý sa využíva v Európe, hovoríme o nízko úročených úveroch na základe riešení ECB,“ povedala Szydlová.
Radu pre monetárnu politiku čaká výmena členov
Novo vymenovaný vicepremiér pre ekonomiku Mateusz Morawiecki spresnil, že rozhodnutie o tom, či a v akom rozsahu program zaviesť, je v rukách nezávislej centrálnej banky. Agentúra Reuters pripomína, že začiatkom budúceho roka končí mandát ôsmim z desiatich členov rady pre menovú politiku poľskej centrálnej banky. Ich nástupcov určí parlament kontrolovaný stranou PiS v spolupráci s prezidentom Andrzejom Dudom, ktorý je blízkym spojencom vládnej strany.  
Centrálna banka by mala podporovať ekonomiku
Ekonomický expert PiS Pawel Szalamacha, ktorý v novej poľskej vláde zastáva post ministra financií, minulý mesiac uviedol, že ambíciou jeho strany je, aby centrálna banka krajiny počas nasledujúcich šiestich rokov investovala do ekonomiky 350 mld. poľských zlotých (PLN). Program má podľa neho zabezpečiť zrýchlenie hospodárskeho rastu na 5 % zo súčasných 3,5 %. PiS tiež sľubuje masívny rast sociálnych výdavkov, výrazné zvýšenie nezdaniteľného príjmu a nižší vek odchodu do dôchodku. Strana chce volebné sľuby financovať vyšším výberom dane z pridanej hodnoty a korporátnych daní. Počíta tiež s dodatočným zdanením bánk a obchodných reťazcov.  
 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies