Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NBS: Nová 20 eurová bankovka
Na snímke nová 20-eurová bankovka zo série Európa. SITA/Robert Tappert
24. novembra 2015 15:29 OstatnéŠpeciál od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ŠPECIÁL: Nová „dvacka“ ide do obehu. Bude farebnejšia

Nová dvadsaťeurová bankovka zo série Európa sa začne do obehu zavádzať už od stredy 25. novembra.

V eurosystéme sa od stredy 25. novembra začne do obehu zavádzať nová eurobankovka v hodnote 20 eur zo série Európa. Ide o tretí nominál z novej série po tom, čo sa do obehu zaviedli v uplynulých dvoch rokoch nové bankovky v hodnote 5 eur a 10 eur. Európska centrálna banka hovorí, že nová „dvacka“ má sofistikovanejšie ochranné prvky a najmodernejšia technológia výroby bankovkového papiera a tlače bankoviek umožnili zvýšiť kvalitu bankoviek. Nová bankovka v hodnote 20 eur je na prvý pohľad farebnejšia, jej rozmery sa v porovnaní so starou sériou nezmenili.

Takto vyzerá z lícnej a rubovej strany:

ECB
ECB

Centrálna banka však dodáva, že na základné rozoznanie pravej bankovky od falzifikátu postačia staré známe pravidlá. Bankovku je potrebné overiť hmatom, pohľadom a naklonením. Ako teda rozoznať pravú dvadsaťeurovú bankovku?
Kontrola hmatom

  • papier eurobankovky je z bavlny, je pevný a pružný
  • na rozdiel od bankoviek nominálnej hodnoty 5 a 10 eur z novej série na bankovke v hodnote 20 eur nie je nános ochrannej vrstvy.
  • nahmatať je možné hĺbkotlač skratky ECB v deviatich jazykových verziách, takisto ako aj sériu vystupujúcich čiarok uľahčujúcich identifikáciu bankovky, predovšetkým zrakovo postihnutým:
ECB
  • rovnako je možné nahmatať hodnotové číslo na bankovke a hlavný tlačový obrazec

Kontrola pohľadom

  • pohľadom je možné na novej eurobankovke skontrolovať ochranný prúžok. Je metalický, s negatívnym mikrotextom nominálnej hodnoty a grafického symbolu €.
  • pohľadom tiež jednoducho skontrolujeme okienko s portrétom. Na bankovke proti svetlu je viditeľné priehľadné okienko v hornej časti hologramu, zobrazuje portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, ktorá je viditeľná na oboch stranách bankovky:


Zdroj: ECB

  • a do tretice si pohľadom vieme skontrolovať vodoznak. V priehľade proti svetlu sa zobrazí portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, nominálna hodnota a okno:


Zdroj: ECB

Kontrola naklonením

  • pri kontrole naklonením si môžme všimnúť smaragdové číslo s nominálnou hodnotou bankovky:


Zdroj: ECB

  • ochranné prvky pri naklonení môžme nájsť aj pri okienku s portrétom v holograme. Pri naklonení sa na lícnej strane zobrazia dúhové linky a v strede číselné označenie nominálnej hodnoty, na rubovej strane sa zobrazia dúhové nominálne hodnoty.
  • rovnako sú aplikované ochranné prvky, ktoré môžme vidieť pri naklonení bankovky, aj v striebristom prúžku v pravej časti bankovky. Pri naklonení sa v holograme zobrazí portrét Európy, okno, číselné označenie hodnoty a znak €:


Zdroj: ECB

Kontrolovať sa oplatí
Ak poznáte tieto pravidlá, falzifikát by ste podľa centrálnej banky na 99 % mali rozpoznať. A všímať si bankovky nie je na zahodenie. Každý totiž zodpovedá za obsah vlastnej peňaženky. Falzifikát bankovky nám nikto za pravú bankovku nevymení, pri neopatrnosti tak hrozí ekonomická ujma.
Zopár zaujímavostí na záver
Eurobankovka v nominálnej hodnote 20 eur je u nás druhým najčastejším papierovým platidlom. Jej podiel na štruktúre eurobankoviek v obehu v Slovenskej republike podľa emisie Národnej banky Slovenska predstavuje necelých 23 %. Vyšší podiel majú iba bankovky v nominálnej hodnote 50 eur na úrovni takmer 27 %. Nasleduje desaťeurová bankovka s podielom necelých 20 %, 100-eurovka s podielom 18,6 % a päť eurová bankovka s podielom 6,6 %. Najmenší podiel však nemá najväčší eurový nominál, teda 500-eurová bankovka, ale 200-eurovka a to iba 0,3 %. Podiel 500-eurových bankoviek prevyšuje 5 %.

Prečo Európa?

Nová emisia eurobankoviek dostala názov Európa po postave z gréckej mytológie. Jej portrét bol prevzatý z viac ako dvetisíc rokov starej vázy nájdenej na juhu Talianska, ktorá je vystavená v parížskom Louvri. Portrét Európy je umiestnený vo vodoznaku a v holograme. Európa má jasnú spojitosť s európskym kontinentom a jej portrét bankovkám zároveň dodáva ľudský rozmer.

Zdroj: NBS

Ako sme spomínali, nová dvadsaťeurovka zo série Európa je tretím nominálom v poradí, ktorý sa v eurosystéme nahrádza. Prvá bola nová emisia bankoviek s nominálnou hodnotou 5 eur, ktorá bola začiatkom mája 2013. Centrálne banky odvtedy do obehu vydávali novú bankovku a starú zároveň začali sťahovať. Celkový počet stiahnutých päťeuroviek z prvej emisie z obehu pritom v období od mája 2013 do októbra 2015 na Slovensku predstavoval 8,5 milióna kusov. V obehu tak na Slovensku zostáva ešte približne 300 tisíc kusov päťeuroviek z prvej emisie.

Nová desaťeurová bankovka bola do obehu vpustená 23. septembra 2014. V súčasnosti sa na Slovensku nachádza v obehu vyše 80 % bankoviek s touto nominálonou hodnotou už z vynovenej verzie. Pôvodných desaťeurových bankoviek je v našej krajine v obehu ešte zhruba 6 miliónov kusov. Do októbra tak centrálna banka z obehu stiahla 42 miliónov kusov desaťeurových bankoviek z prvej série.

Eurobankovky z prvej série sú v obehu od januára 2002. Euro je dnes zákonnou menou pre 19 krajín Európy a pri každodenných platbách ho využíva viac ako 338 miliónov ľudí. Celkovo bolo pritom v októbri tohto roka v obehu 18,1 miliardy eurobankoviek v nominálnej hodnote 1 054 miliárd eur. O dôležitosti eura ako meny hovorí aj fakt, že zhruba štvrtina z tohto objemu sa využíva mimo územia eurozóny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies