Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
5. októbra 2018 9:55 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Nová daň z poistenia prinesie do rozpočtu každoročne cez 70 mil. eur

Zároveň zrušením odvodu z neživotného poistenia poklesnú daňové príjmy od roku 2019 každoročne o 20 mil. eur.

Nová daň z poistenia, ktorá od začiatku budúceho roka nahradí v súčasnosti platný osempercentný poistný odvod, prinesie do rozpočtu každoročne viac ako 70 mil. eur. Očakáva sa, že v roku 2019 to bude suma 73,6 mil. eur, v roku 2020 by to malo byť 75,8 mil. eur a v roku 2021 sa plánuje objem 78,1 mil. eur. Zároveň zrušením odvodu z neživotného poistenia poklesnú daňové príjmy od roku 2019 každoročne o 20 mil. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2019 až 2021, ktorý zverejnilo ministerstvo financií.

Od 1. januára 2019 sa zavádza nová daň z poistenia, ktorej bude podliehať poistenie v odvetviach neživotného poistenia, okrem poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Daň z poistenia nahradí osempercentný odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia. Daň z poistenia bude mať charakter nepriamej dane. Sadzba dane bude vo výške 8 % zo základu dane.

Poisťovne sú zároveň podľa zákona povinné odvádzať 8 % z prijatého poistného z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Od roku 2018 sa považuje odvod z povinného poistenia za daňový príjem, ktorého výška sa na roky 2019 až 2021 odhaduje v rozpätí od 27,8 mil. eur do 29,9 mil. eur. Odvod sa platí na osobitný účet Ministerstva vnútra SR. Prostriedkami sa financuje nákup, obnova a rekonštrukcia techniky pre Policajný zbor, Hasičský a záchranný zbor, Horskú záchrannú službu a Sekciu krízového riadenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame