Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

NKÚ skontroloval NBS, nezistil nehospodárne nakladanie

NBS
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovč

Kontrolóri nezistili nehospodárne nakladanie s majetkom či s prostriedkami určenými na prevádzku banky.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR ukončil kontrolu hospodárenia, spravovania a využívania majetku Národnej banky Slovenska (NBS). Kontrolóri nezistili žiadne nehospodárne ani netransparentné nakladanie s nefinančným majetkom či s finančnými prostriedkami určenými na prevádzku a správu, čo by malo dopad na výsledky hospodárenia centrálnej banky. „Výsledky ukázali, že NBS môže slúžiť ústredným orgánom štátnej správy ako vhodný príklad dobrého hospodárenia,“ konštatuje kontrolný úrad.
Schopnosť včas objaviť riziká
Odbor interného auditu NBS vykonáva svoju činnosť na profesionálnej úrovni. Účinnosť kontrolných mechanizmov je zároveň podľa úradu nastavená tak, aby boli schopné objektívne a včas signalizovať a identifikovať možnosť vzniku prípadných rizík. Vďaka tomu sa eliminuje negatívny dopad na transparentnosť a hospodárnosť nakladania s finančnými prostriedkami a nefinančným majetkom banky.

Hospodárske výsledky za minulý rok NBS ešte nezverejnila, no za rok 2014 banka dosiahla zisk 102,2 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to pokles o 79,1 %. Centrálna banka však vytvorila všeobecnú rezervu na finančné riziká, ktorá znížila zisk v roku 2014 o 220 mil. eur. Rezerva je podľa vyjadrení banky tvorená za účelom krytia kurzových, úrokových, úverových rizík a rizík súvisiacich so zmenami ceny zlata, ktoré sú pravidelne monitorované.
Banku úrad preveroval už pred rokmi
Kontrolu s rovnakým zameraním uskutočnil úrad v NBS naposledy v roku 2007. Čiastkové nedostatky vtedy kontrolóri zistili pri obstarávaní tovarov, prác a služieb, ktoré spočívali v neúplnom dodržiavaní interných postupov, ktoré NBS uplatňovala pri obstarávaní zákaziek. Zistené nedostatky nemali podľa úradu dopad na správnosť výberu dodávateľov a hospodárne čerpanie finančných prostriedkov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 20. januára 2016 11:02Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...