PORADŇA: Nenechávajte si platby na poslednú chvíľu

28. decembra 2015 14:12
voFinanciach.sk
Peniaze, čas, euro
Ilustračné foto. pixabay.com

Dokedy poslať platby tak, aby na miesto určenia prišli včas?

Do konca roka potrebujeme stihnúť množstvo vecí a na niektoré si spomenieme väčšinou až na poslednú chvíľu. Tak to býva aj s platbami. I keď finančný život klientov, či už ide o firmy alebo jednotlivcov, sa tak úplne nezastavuje, vybavovanie bankových záležitostí si nenechávajte na poslednú chvíľu.

Hraničné termíny

Väčšinou platí, že ak klient zadá príkaz 31. decembra, peniaze budú v rámci toho istého bankového domu pripísané na účet príjemcu v ten istý deň. No ak chcete, aby peniaze prišli do konkurenčnej slovenskej banky do konca roka 2015, je potrebné vo väčšine bánk zadať štandardný prevod najneskôr 30. decembra 2015. V rámci cezhraničných platobných operácií je hraničným termínom zväčša 29. december.

„Rok sa blíži ku svojmu koncu a najmä podnikatelia si možno niekde v podvedomí držia ešte povinnosť nezabudnúť na zaplatenie faktúr či účtov, tak aby to stihli do konca decembra,“ konštatuje Ingrid Kosibová, riaditeľka Odboru platobných služieb ČSOB. Pre tých, ktorí si nechávajú povinnosti na poslednú chvíľu, vo všeobecnosti podľa nej platí, že o niečo viac času majú, ak platbu zadajú elektronicky.

Koncoročná uzávierka

Cez elektronické bankovníctvo a mobilné aplikácie Slovenskej sporiteľne bude možné zadávať platby aj 1. januára 2016. Najbližší dátum splatnosti týchto platieb je však 2. januára 2016. Platby s dátumom splatnosti 1. januára 2016 nie je možné podľa sporiteľne zadať z dôvodu koncoročnej uzávierky bankových systémov.

Kuriérska služba mBank bude doručovať zmluvnú dokumentáciu k novým účtom počas pracovných dní štandardne. Výnimkou je 31. december, kedy budú zásielky doručované do dvanástej hodiny, a len vo vybraných lokalitách. Zásielky zadané počas 31. decembra budú podľa mBank doručované dňa 4. 1. 2016.

Banky zároveň upozorňujú, aby sa ľudia nespoliehali na štandardné otváracie hodiny pobočiek. Niektoré môžu byť upravené. Urobili tak aj internetové banky mBank a Zuno v rámci svojich obchodných a kontaktných miest. „V závere roka 2015 a začiatkom roka 2016 budú niektoré kontaktné miesta Zuno zatvorené,“ informovala banka Zuno.

Zmeny aj v NBS

Pokladničné hodiny upraví aj Národná banka Slovenska. „Národná banka Slovenska oznamuje verejnosti, že dňa 31.12.2015 budú pokladničné hodiny v oddelení centrálnej pokladnice ústredia NBS ako aj vo všetkých expozitúrach NBS od 7.30 h – 10.00h,“ informuje centrálna banka na svojej internetovej stránke.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články