Nemecko považuje nerealistickú daň z finančných transakcií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankomat
Foto: SITA/Marián Peiger

BERLÍN 28. mája (WEBNOVINY) – Nemecká vláda považuje zavedenie dane z finančných transakcií v EÚ v blízkej budúcnosti za nepravdepodobné.

Vládny kabinet iniciatívu naďalej podporuje, starostlivo však skúma výhrady, aby zabránila ďalším problémom v bankovom sektore, uviedol v pondelok na tlačovej konferencii v Berlíne hovorca ministerstva financií Martin Kotthaus.

Daň z finančných transakcií minulý týždeň spochybnil minister financií spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko a predstaviteľ najsilnejšej opozičnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Nils Schmid. Ten v liste federálnemu ministrovi Wolfgangovi Schäublemu uviedol, že banky by nemuseli zvládnuť dodatočnú záťaž v podobe novej dane.

SPD sa doteraz považovala za hybnú silu v úsilí o presadenie dane, ktorá má donútiť finančný sektor znášať náklady budúcich kríz. Bez hlasov SPD vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej novú daň v parlamente nedokáže presadiť. Bez plnej podpory SPD sa rozhodovací proces pravdepodobne spomalí, uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený vládny zdroj.

Problémy, na ktoré poukázal Schmid vo svojom liste, budú predmetom diskusií v Bruseli, uviedol Kotthaus. Hovorca federálneho ministra financií dodal, že očakávať rýchle zavedenie dane je nerealistické a v rozpočte na rok 2014 vláda nepočíta s príjmami z tejto dane. Agentúra Reuters pripomína, že v doterajších diskusiách o dani z finančných transakcií sa počítalo so začiatkom jej účinnosti v roku 2014.

Európska centrálna banka (ECB) ponúkla vládam a Bruselu pomoc pri zavádzaní plánovanej dane z finančných transakcií s cieľom zabrániť destabilizácii finančných trhov. V pondelok to pre denník Financial Times uviedol člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure.

Nemecko a desať ďalších členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, sa v januári dohodlo na dani z obchodovania na finančných trhoch. Predstavitelia týchto krajín v tom čase vyjadrovali očakávania, že táto daň by mohla začať fungovať od januára 2014 a pokryť časť nákladov finančnej krízy.

Okrem Nemecka a Slovenska sa k návrhu zaviesť daň z finančných transakcií pripojilo aj Francúzsko, Belgicko, Rakúsko, Slovinsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko, Španielsko a Estónsko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať