Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto noppasinw/FreeDigitalPhotos.net
8. februára 2016 8:30 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Nemecko a Francúzsko chcú v eurozóne spoločný rezort financií

Na vytvorenie spoločného ministerstva financií v rámci eurozóny vyzývajú šéf nemeckej francúzskej centrálnej banky.

Eurozóna potrebuje pokračovať v štrukturálnych reformách a v bližšej integrácii, aby sa podarilo dosiahnuť udržateľný rast. To zahŕňa aj vytvorenie ministerstva financií v rámci eurozóny. Pre Süddeutsche Zeitung to uviedli šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann a šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau. Podľa ich slov nie je Európska centrálna banka v pozícii, aby zabezpečila udržateľný rast pre celú eurozónu. „Hoci monetárna politika urobila pre ekonomiku eurozóny veľa, nedokáže zabezpečiť udržateľný rast,“ uviedli Jens Weidmann a Villeroy de Galhau.

Spoločné ministerstvo nie je novinkou
Eurozóna podľa nich potrebuje štrukturálne reformy, ambicióznu finančnú a investičnú úniu, taktiež aj lepší rámec ekonomickej politiky. Myšlienka takéhoto spoločného ministerstva sa objavila už v roku 2011, keď kríza prinútila EÚ, aby posielala stovky miliárd eur na záchranu Grécka, Írska a Portugalska. Jens Weidmann a Villeroy de Galhau vyzvali na vytvorenie spoločného ministerstva financií s väzbou na rozpočtovú radu. Tiež vyzývajú na sformovanie silnejšieho politického orgánu, ktorý by mohol robiť rozhodnutia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...