Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nemecko a Francúzsko chcú v eurozóne spoločný rezort financií

ECB
Ilustračné foto noppasinw/FreeDigitalPhotos.net

Na vytvorenie spoločného ministerstva financií v rámci eurozóny vyzývajú šéf nemeckej francúzskej centrálnej banky.

Eurozóna potrebuje pokračovať v štrukturálnych reformách a v bližšej integrácii, aby sa podarilo dosiahnuť udržateľný rast. To zahŕňa aj vytvorenie ministerstva financií v rámci eurozóny. Pre Süddeutsche Zeitung to uviedli šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann a šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau. Podľa ich slov nie je Európska centrálna banka v pozícii, aby zabezpečila udržateľný rast pre celú eurozónu. „Hoci monetárna politika urobila pre ekonomiku eurozóny veľa, nedokáže zabezpečiť udržateľný rast,“ uviedli Jens Weidmann a Villeroy de Galhau.

Spoločné ministerstvo nie je novinkou
Eurozóna podľa nich potrebuje štrukturálne reformy, ambicióznu finančnú a investičnú úniu, taktiež aj lepší rámec ekonomickej politiky. Myšlienka takéhoto spoločného ministerstva sa objavila už v roku 2011, keď kríza prinútila EÚ, aby posielala stovky miliárd eur na záchranu Grécka, Írska a Portugalska. Jens Weidmann a Villeroy de Galhau vyzvali na vytvorenie spoločného ministerstva financií s väzbou na rozpočtovú radu. Tiež vyzývajú na sformovanie silnejšieho politického orgánu, ktorý by mohol robiť rozhodnutia.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 8. februára 2016 8:30Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...