Nemecké dlhopisy sa dostali na rekordne nízku úroveň

1. februára 2016 13:07
SITA
Pokles, graf
Ilustračné foto. pixabay.com

Výnosy z päťročných nemeckých dlhopisov sa dostali na rekordne nízku úroveň – 0,318 %, výnosy z dvojročných štátnych cenných papierov Nemecka klesli až na – 0,486 %.

Výnosy z nemeckých štátnych dlhopisov so splatnosťou do päť rokov sa v pondelok dostali hlbšie do negatívneho teritória ako depozitná sadzba Európskej centrálnej banky (ECB). Peňažné trhy totiž odzrkadlili očakávania, že ECB v tomto roku depozitnú sadzbu opäť dvakrát zníži o 10 bázických bodov. Výnosy z päťročných nemeckých dlhopisov sa dostali na rekordne nízku úroveň – 0,318 %.

Výnosy z dvojročných štátnych cenných papierov Nemecka klesli až na – 0,486 % a výnosy z desaťročných dlhopisov krajiny oslabili na 0,236 %, čiže najnižšie od apríla 2015.

Rozhodnutie Japonska poukázalo na problémy

Piatkové nečakané rozhodnutie centrálnej banky Japonska posunúť svoju hlavnú úrokovú sadzbu do negatívneho teritória poukázalo na ťažkosti, ktorým čelia veľké centrálne banky v snahe zvýšiť infláciu v čase, keď sa čínska ekonomika spomaľuje a ceny ropy sa nachádzajú na úrovni zhruba 35 USD za barel.

„Vyzerá to tak, že dohady o znižovaní úrokov budú pokračovať po tom, ako japonská centrálna banka išla do negatívneho teritória,“ konštatoval Rainer Guntermann z banky Commerzbank. ECB na svojom decembrovom zasadaní znížila depozitnú sadzbu na -0,3 % z predchádzajúcej úrovne -0,2 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články