Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
28. apríla 2016 10:35 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

NBS: Zisk dôchodkových správcovských spoločností sa prepadol o takmer 50 %

Prevažnú časť poklesu možno priradiť nižšiemu výberu poplatkov za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde.

Trend nepretržitého zlepšovania úhrnného hospodárskeho výsledku dôchodkových správcovských spoločností (DSS) sa vlani zastavil. Uvádza sa to v správe o stave a vývoji finančného trhu na Slovensku za rok 2015, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS). Celkový zisk v súčte za všetky DSS sa pritom prepadol až o 44 % na úroveň 11,1 mil. eur. „Prevažnú časť tohto poklesu možno priradiť nižšiemu výberu odplát za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde,“ uviedla centrálna banka. Najmä v druhom polroku vlaňajška príjmy v rámci tejto položky podľa NBS úplne stagnovali, vzhľadom na nepriaznivú situáciu na finančných trhoch a s tým súvisiaci vývoj hodnôt dôchodkových jednotiek. K tomu sa ešte pridal zhruba tretinový nárast nákladov vynaložených na odplaty a provízie. Všetky DSS však dosiahli kladný hospodársky výsledok.

Fondy sporiteľom priniesli kladné reálne zhodnotenie
V indexových dôchodkových fondoch dosiahla ku koncu minulého roka priemerná ročná miera nominálneho zhodnotenia 7,5 %. Zhruba tretinovú výkonnosť na úrovni 2,8 % a 2,7 % vykázali akciové a zmiešané dôchodkové fondy. V prostredí nízkych úrokových mier bol priemerný výnos v skupine dlhopisových fondov 0,5 %. „Vzhľadom na mierne zápornú infláciu priniesli všetky štyri kategórie dôchodkových fondov sporiteľom kladné reálne zhodnotenie,“ uvádza sa v správe.

Menej domácich aktív
Vlani podľa centrálnej banky pokračoval pokles podielu domácich aktív v majetku dôchodkových fondov, ktorý začal už v predošlom období. Príčinou bolo najmä zníženie objemu slovenských štátnych dlhopisov až o 45 %, uskutočnené ich odpredajom z portfólií. Náhradou za ne boli predovšetkým cenné papiere a pohľadávky voči subjektom z USA, Írska, Chorvátska, Francúzska, Rakúska a Luxemburska. Takmer o štvrtinu sa zvýšilo aj zastúpenie dlhopisov emitovaných v rozvíjajúcich sa krajinách. „Išlo však o nárast z pomerne nízkej bázy a navyše bol koncentrovaný iba do jedného dôchodkového fondu,“ tvrdí NBS.

Druhý pilier sa opäť otvoril
Druhý dôchodkový pilier bol vlani štvrtýkrát otvorený pre vstup aj výstup, a to v období od 15. marca do 15. júna minulého roka. Výrazne nižší počet nových záujemcov o zapojenie sa do druhého penzijného piliera v porovnaní s tými, ktorí sa rozhodli ho opustiť, vyústil do čistého úbytku počtu sporiteľov vo výške približne 136 tisíc. Celkový pokles počtu sporiteľov v minulom roku však dosiahol o niečo nižšiu hodnotu 122 tisíc, keďže časť populácie mladšej ako 35 rokov, ktorá môže kedykoľvek do systému vstúpiť, tak v druhej polovici roka urobila. Väčšina osôb, ktoré odišli z druhého piliera, si sporila v niektorom z dlhopisových garantovaných dôchodkových fondov. „Naopak, výsledná bilancia zmien bola kladná pre akciové a najmä indexové dôchodkové fondy,“ dodáva NBS.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame