NBS: Zisk dôchodkových správcovských spoločností sa prepadol o takmer 50 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte

Prevažnú časť poklesu možno priradiť nižšiemu výberu poplatkov za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde.

Trend nepretržitého zlepšovania úhrnného hospodárskeho výsledku dôchodkových správcovských spoločností (DSS) sa vlani zastavil. Uvádza sa to v správe o stave a vývoji finančného trhu na Slovensku za rok 2015, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS). Celkový zisk v súčte za všetky DSS sa pritom prepadol až o 44 % na úroveň 11,1 mil. eur. „Prevažnú časť tohto poklesu možno priradiť nižšiemu výberu odplát za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde,“ uviedla centrálna banka. Najmä v druhom polroku vlaňajška príjmy v rámci tejto položky podľa NBS úplne stagnovali, vzhľadom na nepriaznivú situáciu na finančných trhoch a s tým súvisiaci vývoj hodnôt dôchodkových jednotiek. K tomu sa ešte pridal zhruba tretinový nárast nákladov vynaložených na odplaty a provízie. Všetky DSS však dosiahli kladný hospodársky výsledok.

Fondy sporiteľom priniesli kladné reálne zhodnotenie
V indexových dôchodkových fondoch dosiahla ku koncu minulého roka priemerná ročná miera nominálneho zhodnotenia 7,5 %. Zhruba tretinovú výkonnosť na úrovni 2,8 % a 2,7 % vykázali akciové a zmiešané dôchodkové fondy. V prostredí nízkych úrokových mier bol priemerný výnos v skupine dlhopisových fondov 0,5 %. „Vzhľadom na mierne zápornú infláciu priniesli všetky štyri kategórie dôchodkových fondov sporiteľom kladné reálne zhodnotenie,“ uvádza sa v správe.

Menej domácich aktív
Vlani podľa centrálnej banky pokračoval pokles podielu domácich aktív v majetku dôchodkových fondov, ktorý začal už v predošlom období. Príčinou bolo najmä zníženie objemu slovenských štátnych dlhopisov až o 45 %, uskutočnené ich odpredajom z portfólií. Náhradou za ne boli predovšetkým cenné papiere a pohľadávky voči subjektom z USA, Írska, Chorvátska, Francúzska, Rakúska a Luxemburska. Takmer o štvrtinu sa zvýšilo aj zastúpenie dlhopisov emitovaných v rozvíjajúcich sa krajinách. „Išlo však o nárast z pomerne nízkej bázy a navyše bol koncentrovaný iba do jedného dôchodkového fondu,“ tvrdí NBS.

Druhý pilier sa opäť otvoril
Druhý dôchodkový pilier bol vlani štvrtýkrát otvorený pre vstup aj výstup, a to v období od 15. marca do 15. júna minulého roka. Výrazne nižší počet nových záujemcov o zapojenie sa do druhého penzijného piliera v porovnaní s tými, ktorí sa rozhodli ho opustiť, vyústil do čistého úbytku počtu sporiteľov vo výške približne 136 tisíc. Celkový pokles počtu sporiteľov v minulom roku však dosiahol o niečo nižšiu hodnotu 122 tisíc, keďže časť populácie mladšej ako 35 rokov, ktorá môže kedykoľvek do systému vstúpiť, tak v druhej polovici roka urobila. Väčšina osôb, ktoré odišli z druhého piliera, si sporila v niektorom z dlhopisových garantovaných dôchodkových fondov. „Naopak, výsledná bilancia zmien bola kladná pre akciové a najmä indexové dôchodkové fondy,“ dodáva NBS.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie DSS Demokratická strana SlovenskaNBS Národná banka Slovenska