Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
August68 minca
Lícna strana mince, zdroj: NBS
6. augusta 2018 9:38 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

NBS vydáva novú zberateľskú mincu v hodnote 10 eur

Na líci mince sú zobrazené zábrany z ostnatého drôtu s číslicou 68 na pozadí, ktoré symbolizujú obdobie normalizácie po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968.

Národná banka Slovenska vydáva 6. augusta striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur Nenásilný spontánny odpor občanov proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968.

Autorom návrhu striebornej zberateľskej mince je podľa zverejnených informácií prof. Mgr. art. Patrik Kovačovský. Strieborné zberateľské mince v nominálnej hodnote 10 eur sú vyrobené v bežnom vyhotovení a vo vyhotovení proof.

Zberateľskú mincu si môžu záujemcovia zakúpiť len prostredníctvom zmluvných partnerov NBS.

Údaje o minci

Autor: prof. Mgr. art. Patrik Kovačovský
Materiál: Ag 900, Cu 100
Hmotnosť: 18 g
Priemer: 34 mm
Hrana: nápis do hĺbky: • 21. AUGUST 1968
Výrobca: Mincovňa Kremnica
Rytec: Dalibor Schmidt
Náklad: v bežnom vyhotovení 2 850 ks
v proof vyhotovení 6 650 ks
Emisia: 9. 8. 2018

Na líci mince sú zobrazené zábrany z ostnatého drôtu s číslicou 68 na pozadí, ktoré symbolizujú obdobie normalizácie po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Štátny znak Slovenskej republiky je v hornej časti mincového poľa, názov štátu SLOVENSKO a letopočet 2018 sú v spodnej časti mincového poľa. Pod nimi je vodorovná linka a označenie nominálnej hodnoty mince 10 EURO. Značka Mincovne Kremnica je vľavo od štátneho znaku
Slovenskej republiky a vpravo od neho sú štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu mince prof. Mgr. art. Patrika Kovačovského PK.

Na rube mince je zobrazený fragment fotografie Ladislava Bielika „Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom“, na pozadí doplnený číslicou 50 a nápisom „výročie“, ktoré vyjadrujú 50. výročie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. V hornej časti mincového poľa je nápis AUGUST 1968.

August68 minca r2.jpg
Zdroj: NBS

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame