Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

NBS vydá striebornú zberateľskú mincu v hodnote 10 eur

Jessenius coin
NBS

Zberateľskú mincu budú predávať len zmluvní partneri NBS.

Národná banka Slovenska (NBS) vydá 15. novembra striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur s tematikou Ján Jessenius – 450. výročie narodenia. Autorom návrhu mince je Mária Poldaufová. „Mince sú vyrobené v bežnom vyhotovení a vo vyhotovení proof,“ dodáva centrálna banka.

Zberateľskú mincu budú predávať len zmluvní partneri NBS.

Údaje o minci

Autor:    Mária Poldaufová
Materiál:    Ag 900, Cu 100
Hmotnosť:    18 g
Priemer:    34 mm
Hrana:    nápis: „– LEKÁR – VEDEC – PRIEKOPNÍK ANATÓMIE“
Výrobca:    Mincovňa Kremnica
Rytec:    Dalibor Schmidt
Náklad:
v bežnom vyhotovení 3 050 ks
v proof vyhotovení 5 450 ks
Emisia:    15. 11. 2016

Ján Jessenius (27. 12. 1566 – 21. 6. 1621), lekár, vedec a rektor Karlovej univerzity v Prahe, patril k popredným vedcom na prelome 16. – 17. storočia. Zanechal na svoju dobu mimoriadne novátorské práce z medicíny a pokladá sa za jedného zo zakladateľov anatómie. V roku 1600 predviedol v Prahe prvú verejnú pitvu, ku ktorej vydal tlačou aj prednášku. Jeho hodiny anatómie boli preslávené a veľmi pokrokové. Je tiež autorom významných diel o kostiach, o krvi a o chirurgii. Publikoval a písal aj práce filozofické, historické a vieroučné. Politicky sa angažoval sa strane českých stavov, čo vyústilo do opozície s katolíckym cisárskym centralizmom. Stal sa jednou z vedúcich osobností stavovského povstania. V roku 1621 bolo povstanie českých stavov bitkou na Bielej hore potlačené, Jessenius bol obvinený z rebélie a urážky majestátu a odsúdený na trest smrti. Bol popravený spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi českými pánmi na Staromestskom námestí v Prahe.

Zdroj: NBS

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 13. novembra 2016 11:52Zdroj voFinanciach.sk

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...