NBS: Vlaňajšok v sektore kolektívneho investovania na Slovensku možno hodnotiť ako menej úspešný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Graf obchodovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP Photo/Richard Drew

Avšak za prvých päť mesiacov tohto roka eviduje Slovenská asociácia správcovských spoločností nárast objemu aktív vo fondoch na úrovni 7,2 % a čisté predaje vo výške 212 mil. eur.

Minulý rok v sektore kolektívneho investovania na Slovensku možno podľa Národnej banky Slovenska hodnotiť ako menej úspešný. Kým rok 2017 priniesol nárast spravovaného majetku o viac ako jednu miliardu eur, vlani sa čistá hodnota aktív zvýšila len o 61 mil. eur. Tempo rastu sa tak spomalilo zo 14 % na necelé jedno percento. Horší výsledok bol podľa centrálnej banky naposledy zaznamenaný ešte v roku 2011. Avšak podľa výkonného riaditeľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivana Znášika krátkodobé porovnanie pri posudzovaní trendov vývoja kolektívneho investovania môže byť zavádzajúce.

Nižšia predajnosť

Takmer nulový rast aktív v tuzemských podielových fondoch je podľa národnej banky dôsledkom kombinácie v porovnaní s minulými rokmi pomerne nižšej predajnosti a nepriaznivej výkonnosti. Dopyt klientov po investovaní prostredníctvom kolektívneho investovania sa podľa centrálnej banky celkom nevytratil, avšak na druhej strane intenzita prílevu nových prostriedkov do tuzemských podielových fondov sa zmenšila na menej ako polovicu oproti roku 2017. Pozvoľnejšia dynamika zhromažďovania peňazí od sporiteľov je zrejmá aj z pohľadu rokov 2012 až 2018, keď objem čistých predajov vlani dosiahol druhú najnižšiu úroveň.

„NBS vo svojej koncoročnej správe konštatuje tvrdo štatisticky samozrejme pravdivé skutočnosti, ale vytrhnuto z celkového kontextu vývoja za posledné roky,“ povedal pre agentúru SITA Znášik. Potvrdil, že síce rast aktív bol vlani len necelé jedno percento, zatiaľ čo rok predtým to bolo zhruba 14 %, čo je podľa neho výborný medziročný výsledok, avšak priemerne trh rastie v posledných rokoch približne o 9 % ročne. Uvedený vývoj bol podľa Znášika spôsobený nižšou dynamikou čistých predajov. „Avšak rok 2017 bol z hľadiska čistých predajov tretí najlepší v celej 20-ročnej histórii kolektívneho investovania v SR,“ skonštatoval Znášik. Druhý a určujúci faktor vývoja celkových aktív vo fondoch bola podľa neho globálne záporná výkonnosť fondov, umocnená prepadom akciových trhov v novembri a decembri minulého roku.

Tento rok zatiaľ v raste

„Celkovo možno povedať, že krátkodobý fokus, napríklad jeden rok, pri posudzovaní trendov vývoja kolektívneho investovania môže byť zavádzajúci, pretože samotná volatilita trhov môže celkový trend veľmi znejasniť tak, ako to bolo v roku 2018,“ povedal Znášik. Príkladom uvedeného je podľa neho fakt, že napríklad za prvých päť mesiacov tohto roka eviduje asociácia nárast objemu aktív vo fondoch na úrovni 7,2 % a čisté predaje vo výške 212 mil. eur, pričom väčšina fondov je v kladných ročných výkonnostiach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSASS Slovenská asociácia športu na školách