Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

NBS: Vklady súkromného sektora sa v novembri zvýšili

Euro, peniaze, mince, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Podľa centrálnej banky k tomu prispeli tak podniky, ako aj domácnosti.

Vklady súkromného sektora v novembri minulého roku sa po jednomesačnom poklese opätovne zvýšili medzimesačne o 0,3 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora zostal rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci na 6,6 %. „Prispeli k tomu obidva sektory. Podnikom sa po výraznejšom poklese v októbri nepatrne zvýšili vklady medzimesačne o 0,1 %. Domácnostiam sa mierne zrýchlilo tempo rastu na 0,6 %. Súvisí to s pokračujúcim zlepšovaním situácie na trhu práce a miernym zrýchlením úverovania,“ informovala vo svojom komentári Národná banka Slovenska (NBS).
Medziročný rast úverov sa spomalil
Úvery súkromného sektoru vzrástli v novembri medzimesačne o 0,5 %. Medziročná dynamika poklesla o 0,6 percentuálneho bodu na 8,7 %. „Rast úverov súkromného sektora sa v novembri spomalil. Hlavným dôvodom bola stagnácia nefinančným spoločnostiam. Na jednej strane podniky stále vykazovali silný dopyt po krátkodobých úveroch, na strane druhej sa mierne znížil záujem o dlhodobé úvery,“ dodala NBS.

V novembri sa nepatrne zrýchlil medzimesačný rast úverov domácnostiam na 1,0 %. „K stabilne rastúcim úverom na nehnuteľnosti sa pridali úvery na spotrebu. Tie boli podporené poklesom úrokových sadzieb,“ konštatovala NBS.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 4. januára 2017 15:59Zdroj SITA
K téme , ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...