Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com
6. júla 2018 15:20 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

NBS: Rast úverov sa v máji spomalil

Pokles vkladov podporovali najmä nefinančné spoločnosti, vklady domácností stagnovali.

Úvery súkromnému sektoru v máji medzimesačne vzrástli o 0,8 %. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) to znamená spomalenie dynamiky o 0,4-percentuálneho bodu. Medziročná dynamika sa taktiež spomalila na 9,8 %. Napriek spomaleniu dosahujú úvery súkromnému sektoru podľa centrálnej banky stále pomerne vysoký medziročný rast, čo v prípade dlhodobých úverov by malo podporovať tvorbu investícií aj v druhom štvrťroku.

Rast spotrebných úverov sa spomalil

Úvery domácnostiam medzimesačne vzrástli o 0,9 %. K zrýchleniu prispeli úvery na nehnuteľnosti, rast spotrebných úverov sa spomalil. Domácnosti sa tak zrejme snažili podľa NBS ešte využiť priaznivejšie podmienky pri poskytovaní úverov na nehnuteľnosti.

Vklady súkromného sektora poklesli v máji medzimesačne o 0,2 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora sa spomalil o 0,8-percentuálneho bud na 6,8 %. Vklady boli podľa centrálnej banky tlmené najmä nefinančnými spoločnosťami, ktoré vykázali pokles medzimesačne o 0,9 %. Pravdepodobne je za tým podľa NBS spomaľovanie exportnej výkonnosti, ktoré odzrkadľuje vývoj zahraničného dopytu. Vklady domácností v máji stagnovali.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame