Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NBS
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič
28. novembra 2017 15:40 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

NBS počíta s prevádzkovým rozpočtom za takmer 77 mil. eur

Rozpočet Národnej banky Slovenska schválila banková rada na svojom utorkovom rokovaní pod vedením guvernéra Jozefa Makúcha.

Národná banka Slovenska (NBS) plánuje, že v budúcom roku bude hospodáriť s prevádzkovým rozpočtom v objeme 76,9 mil. eur. Investície sa rozpočtujú vo výške 8,6 mil. eur a rozpočet emisie obeživa v objeme 8,7 mil. eur. Rozpočet centrálnej banky schválila v utorok Banková rada NBS.

V minulom roku dosiahla Národná banka Slovenska zisk 147 mil. eur. V roku 2015 to bol pritom ešte zisk na úrovni 4,6 mil. eur. Vtedy totiž mala vyššiu tvorbu všeobecnej rezervy na finančné riziká. Hlavným zdrojom minuloročného zisku boli úrokové výnosy z dlhopisov vo výške 111,3 mil. eur.

O NBS

Národná banka Slovenska vznikla 1. januára 1993. Od 1. januára 2009, teda od zavedenia eura na Slovensku, sa NBS stala súčasťou eurosystému. V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny zabezpečuje NBS stabilný menový vývoj a hospodársky rast v eurozóne. Okrem iného je úlohou Národnej banky Slovenska aj výkon dohľadu nad finančným trhom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame