Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

NBS počíta s prevádzkovým rozpočtom za takmer 77 mil. eur

NBS
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Rozpočet Národnej banky Slovenska schválila banková rada na svojom utorkovom rokovaní pod vedením guvernéra Jozefa Makúcha.

Národná banka Slovenska (NBS) plánuje, že v budúcom roku bude hospodáriť s prevádzkovým rozpočtom v objeme 76,9 mil. eur. Investície sa rozpočtujú vo výške 8,6 mil. eur a rozpočet emisie obeživa v objeme 8,7 mil. eur. Rozpočet centrálnej banky schválila v utorok Banková rada NBS.

V minulom roku dosiahla Národná banka Slovenska zisk 147 mil. eur. V roku 2015 to bol pritom ešte zisk na úrovni 4,6 mil. eur. Vtedy totiž mala vyššiu tvorbu všeobecnej rezervy na finančné riziká. Hlavným zdrojom minuloročného zisku boli úrokové výnosy z dlhopisov vo výške 111,3 mil. eur.

O NBS

Národná banka Slovenska vznikla 1. januára 1993. Od 1. januára 2009, teda od zavedenia eura na Slovensku, sa NBS stala súčasťou eurosystému. V spolupráci s Európskou centrálnou bankou a ostatnými centrálnymi bankami krajín eurozóny zabezpečuje NBS stabilný menový vývoj a hospodársky rast v eurozóne. Okrem iného je úlohou Národnej banky Slovenska aj výkon dohľadu nad finančným trhom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 28. novembra 2017 15:40Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...