Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Práca, ľudia, ekonomika
Ilustračné foto. pixabay.com
19. decembra 2017 14:20 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

NBS mierne zvýšila svoj výhľad hospodárskeho rastu Slovenska

Centrálna banka v najnovšej predikcii očakáva rýchlejší rast hrubého domáceho produktu, lepší vývoj na trhu práce, ale aj rýchlejší rast cien.

Národná banka Slovenska (NBS) mierne navyšuje svoj výhľad hospodárskeho rastu Slovenska. Vo svojej najnovšej predikcii zvýšila odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v celom jej horizonte zhodne o 0,1 percentuálneho bodu. V tomto roku tak predpokladá rast hospodárstva na úrovni 3,4 % oproti 3,3 % z predchádzajúcej prognózy. Rovnako o spomínaných 0,1 percentuálneho bodu centrálna banka navyšuje odhad rastu ekonomiky v roku 2018 na 4,3 % a v roku 2019 na 4,7 %.

Zároveň oproti predchádzajúcej prognóze doplnila odhad vývoja ekonomiky na rok 2020, kedy by sa podľa guvernéra NBS Jozefa Makúcha mal vplyvom odznenia nábehu novej produkcie v automobilovom priemysle hospodársky rast ustáliť na 3,8 %.

Práve rozširovanie výroby v automobilovom priemysle stojí podľa centrálnej banky za akceleráciou rastu HDP v nasledujúcich rokoch až blízko k 5 %. Hlavným zdrojom tohto rastu tak má byť zvyšovanie dynamiky exportu, podporiť by ho mal však tiež stabilný rast domáceho dopytu. Rastu investícií v ekonomike by malo pomôcť aj čerpanie eurofondov.

Rast zamestnanosti

Silnejší rast hospodárstva podporí aj vývoj na trhu práce. Centrálna banka tak pristúpila aj k navýšeniu svojich odhadov rastu zamestnanosti v tomto roku o 0,1 percentuálneho bodu na 2,2 %, v budúcom roku o 0,2 percentuálneho bodu na 1,7 % a v roku 2019 o 0,1 percentuálneho bodu na 1,2 %. Nové pracovné miesta by pritom podľa NBS mali zapĺňať predovšetkým nezamestnaní, ale aj cudzinci, Slováci vracajúci sa zo zahraničia a zvyšovať by sa mala aj participácia na trhu práce.

Výsledkom rastu zamestnanosti by mal byť postupný pokles miery nezamestnanosti z tohtoročných 8,2 %, cez budúcoročných 7,5 % a 6,8 % v roku 2019 na 6,2 % v roku 2020. NBS tak znížila svoj výhľad nezamestnanosti v tomto a budúcom roku o 0,2 percentuálneho bodu a v roku 2019 o 0,3 percentuálneho bodu.

Vývoj na trhu práce bude následne vplývať aj na rast miezd. V tomto roku by mali nominálne mzdy stúpnuť o 4,4 %, v budúcom roku už o 5,1 % a v nasledujúcich dvoch rokoch o 5,3 %. Centrálna banka tak navýšila odhad rastu nominálnych miezd v budúcom roku o 0,2 percentuálneho bodu a v roku 2019 o 0,3 percentuálneho bodu.

Navýšenie odhadu rastu cien

Reálne mzdy však v konečnom dôsledku v tomto aj budúcom roku porastú o niečo pomalšie, ako pôvodne NBS očakávala. Tohtoročný odhad rastu cien totiž navýšila o 0,1 percentuálneho bodu na 1,4 % a budúcoročný dokonca o 0,4 percentuálneho bodu na 2,4 %. V nasledujúcich dvoch rokoch by mala harmonizovaná inflácia dosiahnuť 2 %, resp. 2,3 %. Reálne mzdy by tak v tomto roku mali stúpnuť o 3,1 %, v budúcom roku o 2,8 %, v roku 2019 o 3,1 % a napokon v roku 2020 o 2,9 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame