NBS: Klienti Rapid Life by mali počkať na ďalšie informácie od nútenej správkyne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NBS Národná banka Slovenska
Foto: commons.wikimedia.org

Podľa šéfa odboru ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska Romana Fuseka je predčasné hovoriť o tom, ako bude poisťovňa Rapid Life uhrádzať záväzky voči klientom. Ukáže to až analýza jej stavu, ktorá môže trvať niekoľko dní, možno aj týždňov.

Klienti poisťovne Rapid Life, ktorá skončila v nútenej správe, majú podľa centrálnej banky počkať na informácie o ďalšom postupe od nútenej správkyne. Uviedol to na utorňajšej tlačovej konferencii riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska (NBS) Roman Fusek. Nútená správkyňa už podľa neho na webovej stránke uverejnila základnú informáciu o tom, ako bude s klientmi komunikovať.

„Podľa dohody s nútenou správkyňou bude klientov podľa toho, aký bude stav poisťovne, postupne vyrozumievať, aký je stav poisťovne a ako postupovať. Preto je zatiaľ úplne predčasné hovoriť o tom, ako by sa klienti mali zachovať. Zatiaľ je dôležité počkať a nútená správkyňa bude komunikovať priamo s klientmi,“ konštatoval.

Analyzovať budú možno týždne

Ďalšia analýza stavu poisťovne podľa neho už v súčasnosti prebieha, potrvá však určite niekoľko dní, možno aj týždňov. Ako sa teda bude realizovať uspokojovanie pohľadávok a záväzkov poisťovne, je podľa Fuseka zatiaľ predčasná otázka. „V tomto okamihu nemáme definitívnu informáciu o audite tejto spoločnosti o tom, v akom stave je z hľadiska pohľadávok a záväzkov. Takže je veľmi predčasné špekulovať o tom, akým spôsobom a v akom rozsahu bude poisťovňa uhrádzať záväzky voči klientom,“ tvrdí.

Nútená správkyňa podľa Fuseka zabezpečila všetku dokumentáciu poisťovne, takisto informačné systémy a čaká ju inventarizácia, audit pohľadávok, majetku a záväzkov poisťovne. „Pokiaľ ide o nejaké zabezpečovacie úkony, ktoré smerovali k tomu, aby nedošlo k nejakej strate, zničeniu, alebo vyneseniu nejakých vecí neoprávnenými osobami, toto je zabezpečené. Tie dokumenty sú zo sídla spoločnosti prenesené na nové pracovisko nútenej správkyne, ktoré je v expozitúre NBS v Košiciach,“ povedal Fusek.

Poisťovňa nereagovala

Centrálna banka zároveň odmieta, že by v prípade poisťovne Rapid Life nekonala dostatočne. Ako tvrdí Fusek, už v apríli signalizovala, že v poisťovni vníma zhoršenie postoja vo vzťahu ku klientom a ohrozovanie práv klientov. NBS pritom už vlani zasahovala voči poisťovni predbežným opatrením a predtým stupňovaním viacerých krokov. „Nedá sa povedať, že by nejakým spôsobom NBS nevykonávala svoju činnosť. Pochopiteľne, tým, že reakcia poisťovne nebola adekvátna a dá sa povedať, že nedochádzalo k náprave krokov, ktoré vyžadovala NBS, tak sme museli zasiahnuť nútenou správou,“ dodal Fusek.

NBS zaviedla nútenú správu nad poisťovňou Rapid Life 15. júna tohto roku s odôvodnením opakovaných zistení, že poisťovňa závažne ohrozuje práva klientov. Poisťovňa tiež podľa centrálnej banky nekonala dobromyseľne a s náležitou starostlivosťou pri plnení nárokov klientov z poistných zmlúv a poisťovňa sama oznámila, že má akútne problémy s likviditou.

Poisťovňa Rapid Life sa nachádza v režime dobrovoľného ukončovania činnosti, ktorého trojročná lehota začala plynúť 1. januára 2016 a ktorého zavedenie iniciovala samotná poisťovňa. Poisťovňa sa v rámci tohto režimu zaviazala, že do konca roka 2018 ukončí svoju činnosť a zameria sa predovšetkým na vysporiadanie svojich záväzkov voči klientom. NBS však vyhlásila, že nie je spokojná s pokrokom poisťovne pri ukončovaní činnosti, keď neodpovedá klientom na žiadosti o vyplatenie nárokov a klientom nároky z poistných zmlúv nevypláca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaRapid life životná poisťovňa