Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
30. januára 2018 14:31 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

NBS: Hospodárstvo porastie vyše 4-percentným tempom

Národná banka Slovenska vo svojej aktualizácii decembrovej predikcie odhad rastu hrubého domáceho produktu nezmenila. Mierne upravila prognózu vývoja na trhu práce.

Rast hrubého domáceho produktu Slovenska by sa mal v tomto roku zrýchliť na 4,3 % a v nasledujúcom roku na 4,7 %. V roku 2020 by mal dosiahnuť 3,8 %. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej aktualizácii decembrovej predikcie vývoja ekonomiky, podľa ktorej tak svoj výhľad hospodárskeho rastu necháva zatiaľ bez zmeny. Mierne však upravila svoju prognózu vývoja na trhu práce a spotrebiteľských cien.

Centrálna banka v aktualizácii predikcie zvýšila odhad rastu zamestnanosti v tomto roku o 0,1 percentuálneho bodu na 1,8 %. Pre nasledujúce dva roky ponecháva prognózu rastu zamestnanosti bez zmeny na úrovni 1,2 %, resp. 1,1 %. Zároveň očakáva, že miera nezamestnanosti sa bude v horizonte prognózy znižovať rýchlejšie. Jej odhad oproti decembrovej prognóze znížila v každom roku o 0,1 percentuálneho bodu na 7,4 % v tomto roku, 6,7 % v budúcom roku a 6,1 % v roku 2020.

Rast nominálnych miezd by mal presiahnuť 5 %

Nominálne mzdy by mali v tomto roku podľa aktuálnej predikcie centrálnej banky stúpnuť o 5,1 %, v roku 2019 o 5,3 % a v roku 2020 o 5,4 %. Výhľad inflácie NBS upravuje iba pre budúci rok o 0,1 percentuálneho bodu smerom nahor. Ceny by tak mali podľa európskej metodiky v tomto roku rásť o 2,4 %, v budúcom roku o 2,1 % a v roku 2020 o 2,3 %. Podľa národnej metodiky by inflácia mala dosiahnuť tento rok 2,3 %, budúci rok 2,2 % a o rok neskôr 2,4 %. Reálne by tak platy mali v tomto roku vzrásť o 2,8 % a v nasledujúcich dvoch rokoch o 3 %, resp. 2,9 %.

Mzdy by však v konečnom dôsledku mohli rásť rýchlejšie, a to v dôsledku pripravovaných legislatívnych zmien týkajúcich sa príplatkov za prácu cez víkend, sviatok a noc. Ich dopad bude podľa centrálnej banky závisieť od definitívne schválenej úpravy Zákonníka práce a od výsledku kolektívnych vyjednávaní. Riziká v reálnej ekonomike sa tak podľa NBS posunuli mierne smerom nahor.

Zahraničný dopyt by mohol zrýchliť svoj rast

„Súčasne priaznivý vývoj globálnej ekonomiky a zotrvávanie predstihových indikátorov na vysokých úrovniach by mohli na jednej strane zrýchliť rast zahraničného dopytu pre slovenské exporty. Na strane druhej negatívnym rizikom zostávajú geopolitické faktory a načasovanie spustenia novej produkcie v automobilovom priemysle,“ dodáva v aktualizovanej prognóze centrálna banka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame