Návrh OĽANO čiastočne odškodniť klientov nebankoviek neprešiel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
NR SR, parlament
SITA/Marko Erd Rokovacia sála NR SR.

Skupina poslancov navrhovala odškodniť klientov v odhadovanej celkovej sume 120 mil. eur.

V parlamente v utorok neprešiel hlasovaním návrh poslancov z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí predložili návrh zákona o čiastočnom odškodnení klientov nebankových subjektov. Malo ísť o prostriedky z rozpočtu verejnej správy vo výške 120 mil. eur. Opoziční poslanci napriek vysokej sume argumentovali, že Slovenská republika počas minulého fungovania nebankových subjektov vybrala dane z ich činnosti v odhadovanej výške 7 mld. slovenských korún, teda 230 mil. eur.

Poslanci z OĽaNO navrhovali tieto dodatočné nároky na rozpočet verejnej správy pokryť úsporami v rezorte dopravy pochádzajúcimi z výdavkov na prevádzku, opravu a údržbu ciest a diaľnic. Podľa analýzy výdavkov rezortu dopravy cez projekt “Hodnota za peniaze” sa odkryla možná úspora vo výške 468 mil. eur na roky 2019 až 2020, argumentovali poslanci z OĽaNO. Ministerstvo financií SR však namietalo, že na krytie nie je možné v súčasnosti využiť uvedené úspory v rezorte dopravy, pretože ide o predbežné kvantifikácie v týchto oblastiach a s takýmito výdavkami sa v schválenom rozpočte verejnej správy na roky 2018 až 2020 neuvažuje.

Malo ísť o 50 tisíc ľudí

V návrhu zákona sa uvádzalo, že najvyšší možný podiel, ktorý by sa odškodňoval, by bol 33 tis. eur. Najvyššia možná čiastka odškodnenia z tohto podielu by predstavovala 13 200 eur. Predpokladaný počet ľudí, ktorých by sa mohla táto zákonná úprava týkať, poslanci z OĽaNO odhadovali na 50 tisíc. Zákonná úprava bola podľa skupiny poslancov nevyhnutná, keďže slovenské súdy podľa OĽaNO odmietli odškodniť týchto ľudí s odôvodnením, že mali byť pri svojom podnikaní obozretnejší.

Nebankovým subjektom podľa uvedeného zákona mala byť právnická osoba, ktorá začala podnikať do 31. decembra 2001. Takýto nebankový subjekt prevádzkoval svoje podnikanie v princípe ako tzv. pyramídovú hru na úkor jednoduchých bežných ľudí (napr. BMG Invest, Horizont, Drukos a pod.), informovali poslanci z OĽaNO vo svojom návrhu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti