Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Akcie, obchodovanie, akciový trh, NYSE
Foto: AP Photo/Richard Drew/SITA
8. júla 2018 11:25 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Napriek eskalácii sporu medzi USA a Čínou americký akciový trh posilnil

Index S&P 500 si prilepšil o 0,8 %, priemyselný Dow Jones vzrástol o 0,4 % a technologický Nasdaq stúpol o 1,3 %.

Americký akciový trh v piatok uzavrel vyššie napriek eskalácii obchodného sporu medzi USA a Čínou. Trh sa totiž sústredil na správu o dobrej tvorbe pracovných miest, keďže americké ministerstvo obchodu informovalo, že v ekonomike USA v júni pribudlo 213 tis. nových pracovných pozícií.

Rastúca nervozita pre obchodný spor medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta na trhy negatívne vplývala už predtým, ako Washington a Peking voči sebe navzájom v piatok uvalili clá na tovary za miliardy dolár. „Trh pravdepodobne toto očakávanie už zohľadnil a sme svedkami oživenia,“ povedal Dan Heckman z U.S. Bank Wealth Management.

Rástol aj index menších spoločností

Index S&P 500 v závere týždňa posilnil o 0,8 percenta a uzavrel na úrovni 2 759,82 bodu, priemyselný index Dow Jones vzrástol o 0,4 percenta na 24 456,48 bodu, technologický Nasdaq stúpol o 1,3 percenta na 7 688,39 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 0,9 percenta na 1 694,05 bodu.

Najviac sa v piatok darilo akciám spoločností podnikajúcim v oblasti zdravotníctva, pričom smerom nahor ich viedla farmaceutická firma Biogen. Jej akcie zdraželi o 19,6 percenta po tom, ako informovala o pozitívnych výsledkoch pri liečbe Alzheimerovej choroby. Nahor smerovali aj technologické firmy a spoločnosť Advanced Micro Device posilnila o 5,6 percenta.

Hlavné európske akciové trhy uzavreli v piatok vyššie. Index nemeckej burzy DAX posilnil o 0,3 percenta, francúzsky akciový index CAC 40 stúpol o 0,2 percenta a britský FTSE 100 si prilepšil tiež o 0,2 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame