Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zamestnanci, graf
Ilustračné foto pixabay.com
29. apríla 2019 9:33 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Nálada v slovenskej ekonomike sa v apríli mierne zhoršila

Najväčšie obavy o svoje budúce príjmy majú podľa analytika zamestnanci automobilového priemyslu.

Nálada v slovenskej ekonomike sa v apríli mierne zhoršila, avšak podľa analytika za tým netreba hľadať dlhodobý trend. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, hodnota indikátora ekonomického sentimentu v apríli medzimesačne klesla o 1,8 bodu na 96,7 bodu. „Nálada spotrebiteľov je naozaj dobrá, čo sa prejavuje aj v ďalších nákupoch nehnuteľností pre vlastné bývanie alebo na prenájom. V praxi zatiaľ necítime zníženie nálady ohľadom budúcej finančnej situácie Slovákov,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Pokles najmä v priemysle a službách

Dôvera klesla podľa Štatistického úradu SR najmä v priemysle a službách a čiastočne aj v stavebníctve. Čiastočne vzrástla v obchode a relatívne nezmenená zostala u spotrebiteľov. Aktuálne indikátor ekonomického sentimentu zaostáva za hodnotou dlhodobého priemeru podľa úradu o 6,9 bodu a za výsledkom rovnakého obdobia minulého roka o 7,9 bodu.

Najväčšie obavy o svoje budúce príjmy majú podľa Búlika zamestnanci automobilového priemyslu. „Je to prirodzené aj z toho pohľadu, že ak sa hovorí o blížiacej sa recesii alebo kríze, tak automobilový priemysel bude medzi prvými, ktorý ako reprezentant cyklických odvetví poklesne. Určite tak dôjde aj k prepúšťaniu zamestnancov automobiliek ako aj pridružených firiem,“ skonštatoval Búlik. Nálada spotrebiteľov ohľadom finančných služieb je podľa finančného analytika dobrá.

Optimistickejší respondenti

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku zostala v apríli po minulomesačnom zhoršení podľa Štatistického úradu SR relatívne stabilná. Sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol o 0,8 bodu na úroveň mínus 6,2 bodu. Zatiaľ čo spotrebiteľské očakávania vývoja nezamestnanosti sa zlepšili, očakávania vývoja finančnej situácie v domácnostiach, očakávania vývoja celkovej hospodárskej situácie a perspektívy úspor domácností zostali relatívne nezmenené. Respondenti boli o 1,5 bodu optimistickejší ako v rovnakom období minulého roka a aktuálny výsledok prevyšoval dlhodobý priemer.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame