Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
9. marca 2016 12:18 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Náklady konverzie hypoték v Poľsku zatiaľ nie sú známe

Poľský úrad pre dohľad nad finančnými trhmi zatiaľ náklady nevyčíslil.

Poľský úrad pre dohľad nad finančnými trhmi (KNF) zatiaľ nevyčíslil náklady plánovanej konverzie hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch na poľské zloté. Uviedol to v stredu predstaviteľ úradu Zdzislaw Sokal. Ten zároveň pôsobí ako poradca prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý predložil v januári návrh zákona o konverzii úverov.

Centrálna banka odhaduje náklady v desiatkach miliárd
Legislatíva počíta s núteným prevodom hypoték na pôžičky v zlotých a podľa odhadov poľskej centrálnej banky prinesie domácemu bankovému sektoru dodatočné náklady v sume 44 mld. PLN. O preskúmanie dopadov zákona požiadala regulačný úrad kancelária prezidenta. „Zatiaľ to nie je vyčíslené,“ uviedol Sokal pre agentúru Reuters.

Ide o viac ako pol milióna klientov
Hypotekárne úvery vo švajčiarskych frankoch má v Poľsku viac ako pol milióna ľudí. Ich celková hodnota predstavuje zhruba 144 mld. PLN alebo 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Kurz franku voči zlotému sa však medzičasom zhodnotil o zhruba 80 %, čo dlžníkom výrazne zdražilo splácanie pôžičiek.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies