Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zákon, právo, súd
Ilustračné foto. D.A.S.
5. decembra 2017 18:05 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Najvyšší súd SR potvrdil rozhodnutie PMÚ o karteli v bankovom sektore

Najvyšší súd vo veci ČSOB zamietol žalobu proti rozhodnutiu Rady PMÚ v spojení s prvostupňovým rozhodnutím.

Najvyšší súd SR vyhlásil rozsudok vo veci ČSOB, a. s., ktorým zamietol žalobu proti rozhodnutiu Rady Protimonopolného úradu SR (PMÚ) v spojení s prvostupňovým rozhodnutím PMÚ. Najvyšší súd tak definitívne potvrdil rozhodnutie úradu o dohode obmedzujúcej súťaž v bankovom sektore. Informoval o tom v utorok PMÚ s tým, že Najvyšší súd SR vyhlásil rozsudok 23. novembra.

„Protisúťažného konania sa banky dopustili tým, že koordinovali svoj postup pri vypovedaní zmlúv o bežných účtoch spoločnosti AKCENTA CZ a zároveň sa dohodli, že s ňou neuzavrú nové zmluvy. Cieľom ich konania bolo, aby vylúčili konkurujúcu spoločnosť AKCENTA CZ z trhu a aby získali jej klientov, resp. udržali si existujúcich klientov,“ uviedla hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.

Pokuta presiahla 3 milióny eur

Rozhodnutie úradu z 25. októbra 2013, ktorým bola ČSOB uložená pokuta vo výške takmer 3,2 mil. eur za účasť na kartelovej dohode na trhu bezhotovostných devízových operácií, potvrdila rada úradu v rozhodnutí z 11. apríla 2014, kedy zamietla rozklad ČSOB. Úradom uloženú pokutu ČSOB v uvedenej výške potvrdil aj Najvyšší súd SR, čím zmenil rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý znížil výšku pokuty uloženej úradom na 1,5 mil. eur.

„V danom rozhodnutí sa úrad zaoberal už len účasťou ČSOB na dohode, pretože konečné rozhodnutie voči ďalším dvom účastníkom dohody – Slovenskej sporiteľni, a.s., a Všeobecnej úverovej banke, a.s., vydal Najvyšší súd SR. Najvyšší súd ešte v roku 2013 zamietol žaloby týchto dvoch bánk a potvrdil pôvodné rozhodnutie úradu z roku 2009,“ dodala Oľšavská.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies