Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Auto
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič
4. februára 2016 13:39 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Najviac podozrivých prípadov je podľa Allianzu pri poistení vozidiel

V minulom roku tvorili podozrivé udalosti z povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel a havarijného poistenia viac ako polovicu zo všetkých šetrených prípadov.

Allianz-Slovenská poisťovňa prešetrila v minulom roku 2 116 podozrivých škodových udalostí v rámci životného aj neživotného poistenia za takmer 7 mil. eur. To je podľa vyjadrení spoločnosti o desatinu menej oproti predchádzajúcemu roku. “Podozrenie sa nám potvrdilo až v 93 percentách prípadov, teda v 1 921 nahlásených podozrivých škodách,” povedala vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v poisťovni Allianz Jaroslava Zemanová.
Najviac prefíkaní sú „autičkári“
Celková výška odhalených podvodov dosiahla vlani vyše 4,3 mil. eur. V porovnaní s rokom 2014, odpočítajúc extrémne vysokú škodu za 2,2 mil. eur, ktorú sa poisťovni vtedy podarilo odhaliť, stúpla medziročne celková výška odhalených podvodov u porovnateľných prípadov o 12 %. Najviac podozrivých prípadov spoločnosť zachytila v rámci poistenia vozidiel. Tvorili viac ako polovicu zo všetkých šetrených prípadov a aj najväčšie celkové hodnoty odhalených podvodov.

Úspech firma zaznamenala aj v poistení privátneho majetku, kde s pomocou dávnejšie otestovaného hlasového analyzátora prešetrila 630 podozrení na podvod. Technológia dokáže rozlíšiť vedomé klamstvo od iného stresu na základe vrstvenej analýzy hlasu. “Pomáha nám pri odhaľovaní podozrivých prípadov, a to najmä pri navýšení vzniknutej škody, čo je najčastejší prípad spôsobu páchania podvodu v privátnom poistení majetku. Minulý rok sme vďaka tejto technológií odhalili pokusy o podvod za viac ako 65-tisíc eur,” upresňuje Zemanová.
V životnom poistení dominujú fiktívne úrazy
V rámci poistných udalostí zo životného poistenia Allianz-Slovenská poisťovňa za minulý rok preverila zhruba 120 podozrivých prípadov. Najviac hlásení tvorili fiktívne drobné úrazy, najmä poškodenia mäkkých tkanív, a to až 105 prípadov.

Vyskytli sa aj prípady neoprávneného požadovania odškodnenia za chirurgický úkon, ktorý nebol vykonaný a spoločnosť riešila tiež prípad neoprávnene požadovanej úhrady plnenia za práceneschopnosť v prípade choroby, ktorá vznikla pred dátumom vzniku poistenia. 
Trestné oznámenie
Niektorí klienti sa takýmto špekulatívnym konaním dopúšťajú podľa vyjadrení poisťovne Allianz podvodu už pri upisovaní rizika. Tomu sa Allianz – Slovenská poisťovňa snaží účinne brániť prijatými opatreniami už pri vstupe do poistenia.

„Vo viacerých prípadoch sme po potvrdení podozrenia podali trestné oznámenie, pretože poisťovací podvod, spáchaný aj v štádiu pokusu, je trestným činom. Páchateľovi v prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody až do 8 rokov“, vysvetľuje vedúci skupiny špeciálnych činností v Allianzi Vojtech Kosík.
Detektívi poisťovne
Pri skúmaní podozrivých prípadov Allianz čoraz viac využíva elektronické informácie dostupné na verejných portáloch, ktoré pomáhajú porovnať skutočný stav poisteného predmetu so stavom deklarovaným zo strany klienta. Ak má poisťovňa pochybnosti, nasleduje konkrétne prešetrenie, ktoré robia odborníci Allianzu – bývalí detektívi, ktorí sú školení na prácu súvisiacu so zberom informácií a vyšetrovaním nejasných okolností jednotlivých prípadov.

“Za každou, hoci aj najlepšou technológiou, či nástrojom, musí byť vždy adekvátne znalý človek, aby dokázal posúdiť výsledky, ktoré technológia odhalí. Naším cieľom je, aby sme odškodnili tých klientov, ktorým skutočne vznikol nárok na plnenie, avšak nezaplatili to, na čo nárok nevzniká. Na výplaty podvodných poistných udalostí by totiž doplatili predovšetkým naši poctiví klienti, pretože poisťovňa by pre vyplácanie neoprávnených plnení následne musela navyšovať poistné,“ dodáva Kosík.
O spoločnosti
Allianz pôsobí na Slovensku od roku 1993, keď začala svoju činnosť ako Allianz poisťovňa. Bývalú štátnu Slovenskú poisťovňu získala v júli 2002 a zlúčila sa s ňou v januári 2003. Patrí do poisťovacej skupiny Allianz Societas Europaea, ktorá spravuje zmluvy miliónov klientov v regióne strednej a východnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies