Najbohatším človekom na svete je naďalej Bill Gates

15. marca 2017 11:09
SITA, voFinanciach.sk
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com

Slovensko podľa výsledkov prieskumu nemalo v minulom roku žiadneho miliardára.

Počet dolárových miliardárov vo svete minulý rok narástol o 69 na 2 257. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 16 % na 8 biliónov USD, čo predstavuje približne 95-násosobok veľkosti slovenskej ekonomiky. Vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2017, o ktorom informovala J&T Banka.

Najviac miliardárov je v Ázii

Za ostatných päť rokov narástol celkový počet miliardárov o 55 %. Najviac dolárových miliardárov žije v Ázii, a to viac ako tisíc. Najmenej ich je v Afrike a Oceánii. V Európe ich je 486. V rámci stredoeurópskeho regiónu Slovensko podľa výsledkov prieskumu nemalo v minulom roku žiadneho dolárového miliardára, podobne ako Maďarsko. Poľsko ich má troch a Česká republika štyroch.

Mestom s najväčším počtom miliardárov je po druhýkrát v rade Peking, ktorý ich má 94, čo je však o šesť menej ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 86 miliardármi, keď ich medziročne ubudlo deväť. Na treťom mieste sa umiestnil Hong Kong s 72 miliardármi vďaka nárastu o sedem boháčov, čím predbehol Moskvu, kde ich počet klesol o sedem na 59.

V prvej trojke Gates, Buffett a Bezos

Najbohatším človekom na svete ostal Američan Bill Gates s majetkom 81 miliárd USD s medziročným rastom bohatstva o jedno percento. Druhým najbohatším je Warren Buffett so sumou 78 miliárd USD. Jeho majetok narástol za rok o 15 %. Svetovou trojkou je zakladateľ on-line obchodu Amazon Jeff Bezos so 72 miliardami USD, ktorého majetok narástol za rok o vyše jednu tretinu.

Až dve tretiny svetových miliardárov zbohatlo vlastným pričinením. Jedna tretina majetok zdedila. Pätnásť percent ľudí v klube miliardárov sú ženy. Najbohatšou z nich je Liliane Bettencourtová, dedička kozmetickej firmy L ́Oreal. Takmer každý desiaty je imigrant prvej generácie. Najbohatším z nich je pôvodom Rus Sergej Brin, spoluzakladateľ technologického Alphabetu. Hurun report pripúšťa, že svetových miliardárov môže byť až päťtisíc, keď mnohí z nich pozorne skrývajú svoje bohatstvo.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články