PORADŇA: Mýty o bezkontaktných platbách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Platobný terminál, karty, bezkontakt
Ilustračné foto. mBank

Obľúbenosť bezkontaktných kariet na Slovensku rastie. No sú ľudia, ktorí im neveria.

V súčasnosti už nenosíme väčšie množstvo hotovosti v peňaženkách, ako to bolo dávnejšie. Stále viac a viac platíme kartou. Platba kartou sa  stala bežnou súčasťou života. Nosíme niekoľko kreditných či debetných kariet stále pri sebe.

Avšak sú takí, čo sa domnievajú, že zlodeji vysávajú špeciálnou čítačkou peniaze z bezkontaktnej karty uloženej v peňaženke. Taktiež si myslia, že ak pri platení „pípnete“ dvakrát,  strhne sa dvojnásobne vysoká suma. Na mýty o bezkontaktných kartách sa pozrela mBank.

1. Zlodeji peniaze vysajú z bezkontaktnej karty špeciálnou čítačkou

Karty s bezkontaktnou technológiou fungujú len do vzdialenosti približne 5 cm od čítačky. Bezkontaktná platba je preto možná len na vzdialenosť niekoľkých desiatok milimetrov od tej časti terminálu, v ktorej v ten istý okamih došlo k aktivácii čítačky. Vreckár s čítačkou, ktorý vám vysaje peniaze z karty napríklad v MHD, patrí skôr do sci-fi.

2. Pri platení „pípnem“ dvakrát a strhne sa mi dvojnásobok

Dvojité načítanie v rámci jednej transakcie nie je technicky možné. Aj v prípade, že priložíte kartu v rámci jednej transakcie na bezkontaktnú čítačku dvakrát, bude vám čiastka transakcie naúčtovaná iba raz.

3. Niekto mi bezkontaktnú kartu skopíruje

Riziko je v tomto prípade menšie ako v prípade starých platobných kariet. Pri bezkontaktnej transakcii nie je totiž takzvaný skimming možný, teda  skopírovanie dát z magnetického prúžku karty, pretože bezkontaktné transakcie fungujú prostredníctvom čipovej technológie. Pri phishingu, keď z vás podvodníci vylákajú citlivé údaje na internete, je situácia zhodná s kontaktnými kartami – teda stále platí zásada, v žiadnom prípade nereagujte na žiadosti o oznámenie údajov karty, najmä PINu.

4. Peniaze z karty sa mi strhnú pri náhodnom priblížení k terminálu

Bojíte sa, že sa v obchode priblížite k pokladni, na ktorej bude akurát aktivovaný terminál a peniaze sa vám omylom strhnú? Karta musí byť pri transakcii skutočne najviac 5 centimetrov od terminálu a okrem toho musí v nehybnej polohe zostať niekoľko sekúnd.

5. Čo keď mi niekto kartu ukradne?

Stratu karty oznámte čo najrýchlejšie svojej banke. Aj keď si stratu svojej karty hneď nevšimnete, možnosti jej zneužitia sú limitované. Banky obvykle majú nastavené určité bezpečnostné opatrenia a parametre karty, uzatvára mBank.

Peniaze a naša nepozornosť
Ak prídeme o peniaze, vačšinou je to podľa manažéra úverových rizík Provident Financial Mariána Kolembusa našou nepozornosťou. Platobnú kartu by sme mali nosiť v púzdre alebo v peňaženke.
PIN kód
Buď si ho píšeme rovno na kartu, na papierik do peňaženky, do diára alebo na žltý lístoček, ktorý len tak niekde nalepíme. Pri výbere z bankomatu neraz ignorujeme upozornenie, aby sme zadávali PIN kód karty diskrétne, rovnako aj pri platení v obchode. Tam sme dokonca schopní opakovať si štyri čísla nahlas, aby sme sa náhodou nepomýlili.
Opatrnosti nie je nikdy dosť
Ten, kto si zaumienil, že nás okradne, môže ísť podľa Kolembusa na istotu. Kabelky otvorené dokorán, v nich módne nápadné peňaženky, v ktorých nájde všetko od peňazí, kariet, dokladov až po techničák od auta. Páni radi zabúdajú svoje príručné tašky na kapote auta či na voľnej stoličke pri posedení v kaviarni. Bežným javom je aj to, že máme peňaženku spolu s telefónom v zadnom vrecku nohavíc. 

Opatrnosť a pozornosť by nás nemala opúšťať najmä vtedy, keď sme si istí, že sa nám nič nemôže stať. O peniazoch to platí o to viac, lebo o ne prichádzame často kurióznym ale i úplne obyčajným spôsobom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať