Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com
16. mája 2019 11:22 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Mladí ľudia žijú čoraz dlhšie s rodičmi, Slovensko nelichotivo kraľuje štatistike

Na Slovensku je 57 % mladých vo veku 25 až 34 rokov, ktorí žijú s rodičmi.

Nedostatok financií na osamostatnenie sa tlačí mladých ľudí čoraz viac k žitiu s rodičmi. V rámci 28 krajín Európskej únie v priemere zhruba tretina mladých vo veku 25 až 34 rokov žije s rodičmi. Ako uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková vychádzajúc z aktuálnych údajov Eurostatu, Slovensko v tejto štatistike je na druhom mieste. „Mladí sa osamostatňujú stále neskôr. Súvisí to najmä s financiami. Mnohí majú problém byť finančne nezávislí do tridsiatky,“ skonštatovala Buchláková.

Prvenstvo držia Chorváti

Väčší počet mladých, ktorí majú tendenciu zostať dlhšie s rodičmi, možno podľa analytičky vysvetliť tým, že mnohí končia vyššie odborné vzdelávanie vo vyššom veku, ale v osamostatnení im bránia aj zvýšené náklady na prenájom alebo kúpu vlastnej nehnuteľnosti. Mladí Chorváti si držia prvenstvo, s vekom odchodu z rodičovského hniezda na úrovni 31,8 rokov. Na Slovensku sa to pohybuje na úrovni 31 rokov.

Najmenej mladých žijúcich u rodičov je v Dánsku, vo Fínsku či Švédsku, pričom v týchto krajinách je to podiel do 6 % mladých. Chorváti majú až 60 % mladých vo veku 25 až 34 rokov neosamostatnených žijúcich s rodičmi. Na Slovensku je to 57 %. Za Slovenskom skončili Gréci s vyše 56-percentným podielom mladých žijúcich s rodičmi.

Čoraz vyšší vek odchodu mladých z rodičovského hniezda je trendom v mnohých krajinách EÚ. V priemere k tomu dochádza vo veku 26 rokov. Mnoho mladých na Slovensku sa nedokáže osamostatniť, nakoľko štátna politika v oblasti nájomného bývania pre mladých podľa Buchlákovej stagnuje. „Ak chcú vlastné bývanie, narážajú na mnoho komplikácií. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky na získanie hypotéky, pričom je potrebné mať nasporených minimálne 10 % z ceny nehnuteľnosti,“ uviedla Buchláková.

Na šetrenie treba myslieť vopred

Mladí musia myslieť na šetrenie podľa analytičky už počas vysokej školy, ak sa po jej skončení chcú čím skôr osamostatniť. Čím dlhšie obdobie, tým lepšie. Napríklad ak by sme potrebovali 11 tis. eur do troch rokov, šetriť by sme si museli 300 eur mesačne. Ak by sme to chceli urýchliť, za dva roky by sme mesačne museli dávať bokom výrazne vyššiu sumu, a to až 460 eur. Naopak, ak chceme vo vlastnom bývať o päť rokov, stačí šetriť 180 eur.

„Zaujímavosťou je, že s pribúdajúcim vekom sú práve mladí ľudia tí zodpovednejší. Podľa našich prieskumov si práve mladí ľudia do 29 rokov odložia mesačne najviac peňazí bokom, a to až 114 eur. Dôvodmi sú nižšie náklady na život práve kvôli zotrvaniu v mama hoteli, zároveň sú však dosť zodpovední a môže im pomáhať aj situácia na pracovnom trhu – mnohým firmám chýbajú zamestnanci, sú ochotné platiť viac a mladí ľudia ochotnejšia menia zamestnávateľov či sa prípadne aj sťahujú za prácou,“ dodala Buchláková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame