Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
23. novembra 2015 8:56 OstatnéŠpeciál od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ŠPECIÁL: Ministerstvo práce aj odborári by privítali zavedenie reverzných hypoték

Reverzné hypotéky by podľa rezortu práce a KOZ mali poskytovať banky alebo poisťovne.

Analýza ministerstva financií venujúca sa možnostiam zavedenia reverzných hypoték na Slovensku našla pozitívnu odozvu na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj v Konfederácii odborových zväzov SR (KOZ). Obe inštitúcie v pripomienkovom konaní k spomínanej analýze rezortu financií odkázali, že sú jednoznačne za poskytovanie reverzných hypoték, a to spoločnosťami s bankovou alebo poisťovacou licenciou. Slovenská banková asociácia, ktorá zastupuje záujmy bánk, napríklad pripomienky nepredložila. Uviedla len, že v súčasnom štádiu nevidí reálny záujem o tento produkt.

Reverzné hypotéky vznikli so zámerom umožniť vlastníkom nehnuteľností uvoľniť časť ich hodnoty premenou na hotovosť, ktorá môže byť v podobe jednorazového alebo pravidelného príjmu a zároveň si zachovať právo na bývanie v danej nehnuteľnosti.

Podobný produkt bude podľa odborárov potrebný
KOZ konštatuje, že vzhľadom na proces starnutia slovenskej populácie a tým aj zvyšujúci sa tlak na dôchodkový systém je reálne, že v krátkej budúcnosti budú občania Slovenska nútení po produkte podobnom reverzným hypotékam siahnuť. „Toto tvrdenie podporuje aj množstvo exekúcií na dôchodcov z titulu neplatenia úverov a pôžičiek,“ uvádzajú odborári. Zároveň upozorňujú, že reverzná hypotéka musí byť zadefinovaná ako finančný produkt so všetkými dôsledkami, kontrolou a reguláciou a nesmie byť umožnené obdobný produkt poskytovať akoukoľvek spoločnosťou mimo tejto regulácie a bez splnenia prísnych licenčných a prevádzkových podmienok.

Ministerstvo práce upozorňuje na potrebu ochrany seniorov
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny navrhuje umožniť poskytovanie reverzných hypoték len inštitúciám s bankovou alebo poisťovacou licenciou. „Zároveň, by sa pristúpilo k vypracovaniu detailnej legislatívnej analýzy súvisiacich legislatívnych oblastí uvedených v dokumente, prípadne k identifikovaniu ďalších vecne súvisiacich zákonov a ich následnej novelizácii,“ odkázal rezort ministerstvu financií. Výsledkom by tak bol legislatívny rámec, ktorý by umožňoval poskytovanie produktov odvodených od modelov na transformáciu dlhodobého majetku a zaručoval najvyššiu možnú ochranu seniora.

Odpovede prinesie trh
Poskytovanie reverzných hypoték licencovanými subjektmi vníma rezort práce ako dôležité z hľadiska získania príjmu z dlhodobého majetku v starobe, ale aj z toho dôvodu, že v dnešných podmienkach neexistujú žiadne legislatívne obmedzenia pre poskytovanie podobných produktov nelicencovanými subjektmi. „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny má za to, že skutočný dopyt po novom type finančného zabezpečenia v starobe nie je možné zodpovedne odhadovať pred tým, ako bude skutočne zavedený a odpovede poskytne samotný trh,“ upozorňuje ministerstvo.

Pripomienkové konanie skončilo, rozhodne vláda
Analýzu existujúcich legislatívnych noriem upravujúcich fungovanie reverzných hypoték v zahraničí a skúseností s ich fungovaním vypracovalo ministerstvo financií v spolupráci s Národnou bankou Slovenska. Okrem iného v nej konštatujú, že Slovensko má potenciál, aby sa reverzné hypotéky po prípadnom zavedení do praxe rozvíjali. Pripomienkové konanie k tejto analýze sa skončilo minulý týždeň a následne by o osude reverzných hypoték mala rozhodnúť vláda.

Rozhodne vláda nepokračovať ?
Rezort financií spolu s centrálnou bankou v závere analýzy navrhujú, buď nepokračovať v legislatívnej úprave schém na transformáciu dlhodobého majetku, alebo umožniť poskytovanie takýchto produktov len inštitúciám s bankovou alebo poisťovacou licenciou. Súčasťou materiálov zverejnených spolu s analýzou je pritom aj návrh uznesenia pre vládu, podľa textu ktorého by mal kabinet „schváliť alternatívu č. 1 ďalšieho smerovania agendy legislatívnej úpravy zavedenia modelov ERS“. Prvou alternatívou je podľa predkladacej správy neodporučiť zavedenie modelov na transformáciu dlhodobého majetku v podobe detailného legislatívneho rámca.

Podstatou reverzných hypoték je možnosť veriteľa, napríklad banky, poskytnúť úver krytý hypotékou na časť hodnoty nehnuteľnosti seniora, pričom výška úveru je zvyčajne maximálne do výšky 50 % hodnoty nehnuteľnosti. Úver je možné čerpať jednorazovo alebo ako mesačné platby v dohodnutej výške a lehote splatnosti. Podmienkou je minimálny vstupný vek seniora, napr. 55 rokov a osobné vlastníctvo nehnuteľnosti. Splatenie takejto hypotéky je zabezpečené až na konci reverzného hypotekárneho vzťahu, a to napríklad z výnosu z predaja nehnuteľnosti po smrti vlastníka. Počas doby trvania produktu pritom senior neplatí žiadne splátky a zostáva vlastníkom nehnuteľnosti.

Viac o reverzných hypotékach si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies