Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úvery, bývanie
Ilustračné foto suphakit73/FreeDigitalPhotos.net
17. augusta 2017 18:10 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

Ministerstvo financií si nemyslí, že zmeny v podpore hypoték by mali byť na úkor klienta

Podpora hypoték pre mladých má mať formu daňového bonusu a jeho výška má byť 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke.

Ministerstvo financií (MF) si nemyslí, že zmeny v podpore hypoték by mali byť na úkor klienta a že celková úspora prostriedkov by sa zmenami mala znížiť. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o dani z príjmov, v rámci ktorej má mať podpora hypoték pre mladých formu daňového bonusu. “Priemerná úľava bola v súčasnosti niečo cez 400 eur. My sme vychádzali z priemerných hodnôt za posledné roky,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír. Podľa neho ide o opatrenie, ktoré bude zhruba za rovnaké peniaze.
MF čaká zjednodušenie
Ministerstvo financií sa rozhodlo zmeniť schému podpory hypoték pre mladých ľudí. “Mnoho rokov tu bol zavedený princíp priameho transferu zo štátneho rozpočtu. Meníme systém na možnosť odpočítať si náklady od daňového základu,“ pokračoval Kažimír. Výška daňového bonusu má byť 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke. Daňový bonus za zaplatené úroky môže pritom dosiahnuť maximálne 400 eur za zdaňovacie obdobie. Suma úrokov musí byť vypočítaná z poskytnutého úveru, najviac však zo sumy 50 tis. eur na jednu nehnuteľnosť. Od návrhu si rezort financií sľubuje výrazné zjednodušenie a zníženie administratívnej náročnosti v rámci štátnej podpory pre mladých.

“Ak by som sa mal prísne držať napríklad odporúčaní z hľadiska toho, v akom ekonomickom cykle sa nachádzame alebo výziev, že sa nám prehrieva ekonomika alebo výkrikov opozície, že sa Slováci neúmerne zadlžujú, tak keby som mal byť veľmi príkry, tak by som mal povedať, že by sme mali na nejaké obdobie úplne vypnúť podporu úverovania. Samozrejme, reálny život mi nedovolí urobiť takéto stanovisko,“ pokračoval Kažimír.
Riešením by bolo nájomné bývanie
Slovensko by malo podľa ministra financií prejsť od podpory kúpy a nadobudnutia nehnuteľnosti do vlastníctva, čo je podľa neho zvyk v tomto regióne, k podpore nájomného bývania. “To na Slovensku vykapalo vďaka trestuhodnej nezodpovednosti samospráv v deväťdesiatych rokoch, keď rozdali svoje byty,“ povedal Kažimír. Podpora hypoték podľa neho má význam z hľadiska vytvorenia pomoci štátu pre mladé rodiny, aby si založili rodiny, aby mali kde bývať. Avšak ak má Slovensko problém s úverovým boomom, tak na to je potrebné podľa Kažimíra reagovať.
HZL sa zrušia
V rámci zákona o bankách dochádza podľa ministerstva financií k historickej zmene. Po desaťročiach sa ruší vydávanie hypotekárnych záložných listov a mení sa spôsob financovania zabezpečovania zdrojov pre úvery na bývanie. “Robíme to preto, aj po dohode s centrálnou bankou, lebo je to modernejší spôsob a hlavne spôsob, ktorý bude vytvárať menší tlak na zdražovanie úverov na bývanie v budúcnosti. Treba si uvedomiť, že boom, ktorý zažívame pri nízkych úrokoch, nebude trvať večne. A tlaky cez rast inflácie a nárast sadzieb nastanú. Využívame toto obdobie na to, aby sme sa pripravili a odstránili staré choroby, ktoré v systéme fungovali,“ dodal Kažimír.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies