Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda, pobočka, podpis, zmluva, úver
Ilustračné foto. Thinkstock
23. marca 2018 13:33 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Ministerstvo financií chce upraviť pravidlá pre finančných sprostredkovateľov

Cieľom novely zákona o poisťovníctve a ďalších zákonov je podľa rezortu financií sprehľadniť náklady spojené s distribúciou finančných produktov, regulácia odmien sprostredkovateľov a regulácia stanovenia odkupnej hodnoty v životnom poistení.

Ministerstvo financií SR chce stanoviť pravidlá finančným sprostredkovateľom a finančný trh tak čakajú viaceré novinky. Novelizovať by sa mali zákony o poisťovníctve, o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, o dohľade nad finančným trhom, o spotrebiteľských úveroch a iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, ako aj zákon o úveroch na bývanie. Cieľom je podľa rezortu financií zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov a regulácia odmien finančných sprostredkovateľov. Novelu zákona o poisťovníctve predkladá rezort do medzirezortného pripomienkového konania.

MF chce chrániť spotrebiteľov

Klienti komerčných bánk a poisťovní by mali mať k dispozícii formuláre, ktoré im poskytnú informáciu o hlavných položkách vstupujúcich do ceny finančných produktov. V rámci regulácie odmeňovania finančných sprostredkovateľov nepôjde podľa vyjadrení ministerstva len o poistky, ale pôjde aj o sprostredkovanie úverov, či už spotrebných alebo hypoték. “Treba si uvedomiť, že odmeny pre týchto sprostredkovateľov sú často veľkou záťažou pre klientov. Náš pohľad na túto reguláciu je najmä z pohľadu ochrany spotrebiteľov,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.

V rámci novely sa hovorí aj o regulácii výšky odkupnej hodnoty v životnom poistení. Malo by sa tak podľa ministerstva financií zabrániť tomu, aby klient znášal v prvých rokoch všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy. Zaviesť by sa mala maximálna výška odmeny finančného agenta pri sprostredkovaní spotrebiteľského úveru a úveru na bývanie. Rezort financií ju stanovil na 1,5 % zo sumy sprostredkovaného úveru. Táto suma by mala byť sprostredkovateľovi vyplácaná raz ročne, počas obdobia troch rokov v rovnakých splátkach.

Účinnosť od júla budúceho roka

Zároveň novela upravuje spôsob výpočtu ročných príspevkov pre samostatných finančných agentov, tak aby sa jednotlivé subjekty podieľali na príspevkoch spravodlivejšie. K sprehľadneniu pravidiel by podľa ministerstva financií malo prispieť aj poskytovanie informačnej tabuľky obsahujúcej údaje o poskytovateľovi spotrebiteľského úveru, resp. úveru na bývanie, ako aj výšku odmeny finančného agenta. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. júla 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame