Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bankomat, peniaze, euro
Ilustračné foto. pixabay.com
27. júna 2018 20:58 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

MF: K vyrovnanému rozpočtu smerujeme dostatočným tempom

Rezort financií po zhodnotení plnenia pravidla vyrovnaného rozpočtu za rok 2017 nevidí dôvod navrhnúť spustenie korekčného mechanizmu.

Slovensko vlani smerovalo k vyrovnanému rozpočtu adekvátnym tempom, a preto nie je potrebné navrhnúť spustenie korekčného mechanizmu. Konštatujú to analytici ministerstva financií (MF) v materiáli o plnení pravidla vyrovnaného rozpočtu za rok 2017. Týmto pravidlom sa pritom rozumie dosiahnutie štrukturálneho schodku vo výške 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), resp. adekvátne smerovanie k jeho dosiahnutiu.

Štrukturálny deficit podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR v minulom roku dosiahol 1,1 % HDP a medziročne sa zlepšil o 0,8 percentuálneho bodu. „Dosiahnutá konsolidácia tak prevýšila stanovenú trajektóriu o 0,4 % HDP,“ uvádza sa v materiáli.

Smerovanie k vyrovnanému rozpočtu pritom podľa rezortu financií potvrdzuje aj vyhodnotenie výdavkového pravidla, ktoré ukazuje, či rast výdavkov neprekonal rast hospodárskeho potenciálu ekonomiky. Upravené výdavky podľa analytikov ministerstva rástli medziročne o 0,4 percentuálneho bodu pomalšie, než umožňoval potenciálny rast, po zohľadnení požadovanej cesty k vyrovnanému rozpočtu.

Plnenie pravidla vyrovnaného rozpočtu, ktoré je súčasťou európskeho fiškálneho kompaktu, bude ešte hodnotiť Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). V minulosti ministerstvo a rada prezentovali aj odlišné názory na potrebu zavedenia korekčného mechanizmu. IFP však upozorňuje, že metodika oboch inštitúcií je rozdielna. „Postup RRZ kombinuje hodnotenie splnenia jednotlivého pravidla so samotným celkovým hodnotením, a teda už počas hodnotenia indikátorov RRZ zohľadňuje všetky relevantné dodatočné faktory,“ uvádza IFP. Rozpočtová rada zverejní svoje hodnotenie pravidla vyrovnaného rozpočtu v polovici júla.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame