Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, mince
Ilustračný obrázok. pixabay.com
15. novembra 2017 14:17 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

MF: Dlh má mimo sankčných pásiem dostať pokračujúce znižovanie deficitu

Hrubý dlh verejnej správy by mohol klesnúť mimo sankčné pásma dlhovej brzdy v roku 2019.

Dlh verejnej správy by mal v nasledujúcich rokoch klesať najmä vplyvom znižovania rozpočtového deficitu. Konštatuje to rezort financií v materiáli o zdôvodnení výšky dlhu a návrhu opatrení na jeho zníženie, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Ministerstvo pritom musí tento materiál vypracovať podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti vždy, keď výška verejného dlhu prekročí hranicu prvého sankčného pásma, čo momentálne predstavuje pásmo od 50 % do 53 % hrubého domáceho produktu. V minulom roku podľa notifikácie Eurostatu dosiahol verejný dlh Slovenska 51,8 % hrubého domáceho produktu. Minister financií bude musieť materiál odprezentovať aj v parlamente.

Primárny prebytok už budúci rok

Ministerstvo financií v správe konštatuje, že schodok verejnej správy sa bude podľa rozpočtových plánov postupne každoročne znižovať smerom k vyrovnanému rozpočtu v roku 2020. Už v budúcom roku rezort predpokladá, že sa verejná správa dostane do primárneho prebytku. Teda, že verejné financie budú po odpočítaní nákladov na existujúci dlh v pluse a hospodárenie verejnej správy tak už viac nebude prispievať k nominálnemu nárastu dlhu.

„K poklesu celkového deficitu na horizonte prognózy dlhu dôjde najmä tlmením rastu výdavkov verejnej správy v porovnaní s nominálnym rastom hrubého domáceho produktu. V pomere k hrubému domácemu produktu klesnú predovšetkým prevádzkové výdavky verejnej správy a sociálne transfery,“ konštatuje sa v materiáli s tým, že celkové príjmy by mali voči hrubému domácemu produktu klesať len mierne, čo má zabezpečiť pokles deficitu z 0,8 % hrubého domáceho produktu v roku 2018 smerom k vyrovnanému hospodáreniu verejnej správy v roku 2020.

Podľa aktuálneho odhadu rezortu financií aj Európskej komisie by pritom mohol hrubý dlh verejnej správy Slovenska klesnúť mimo sankčné pásma dlhovej brzdy v roku 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame