Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo financií MF
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
16. júna 2015 12:31 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA

MF chce zlepšiť porovnateľnosť poplatkov za platobné účty

Zámerom implementácie eurosmernice je ustanoviť požiadavky pre transparentnosť poplatkov účtovaných bankami v rámci účtov, vytvoriť pravidlá pre presun účtov a upraviť prístup spotrebiteľov k platobným účtom.

Ministerstvo financií (MF) dalo do pripomienkového konania novelu zákona o platobných službách, ktorou sa mení aj zákon o bankách. Ide o transpozíciu eurosmernice o porovnateľnosti poplatkov za platobné účty, o presune platobných účtov a o prístupe k platobným účtom so základnými funkciami. Rozsah poskytovania bankových služieb platobného účtu so základnými funkciami ako aj výšku poplatku zaň určí všeobecne záväzný právny predpis vydaný Ministerstvom financií SR.

Základný bankový produkt

Úpravy v zákone o bankách sa týkajú novelizácie základného bankového produktu. Cieľom je zaviesť platobný účet so základnými funkciami pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Podmienka pre poskytnutie základného bankového produktu sa upravuje z mesačného príjmu, ktorý nie je vyšší ako minimálna mzda na hornú hranicu 400 eur. Novelizáciou podmienok sa upravuje aj možnosť pre spotrebiteľa mať súčasne vkladový účet a peňažný vklad potvrdený vkladnou knižkou.

Základný platobný účet obsahuje zriadenie, vedenie a zrušenie platobného účtu. Zahŕňa aj operácie, ako vklad a výber finančných prostriedkov v hotovosti v mene euro. Ďalej sú to bezhotovostné prevody finančných prostriedkov z platobného účtu alebo na platobný účet v mene euro, inkaso vrátane trvalého príkazu na inkaso, úhradu vrátane trvalého príkazu na úhradu. Patrí tam aj vydanie platobnej karty.

Transparentnosť poplatkov

Cieľom celého návrhu je ustanoviť základné požiadavky pre transparentnosť poplatkov, ktoré si banky účtujú v rámci platobných účtov. Podľa návrhu je potrebné vytvoriť základné pravidlá pre presun platobných účtov. Zvýšenie informovanosti spotrebiteľa sa má podľa ministerstva docieliť poskytnutím dokumentu s informáciami o poplatkoch pred uzatvorením zmluvy o platobnom účte. Taktiež sa určí spôsob zasielania výpisu poplatkov. K zvýšeniu transparentnosti má viesť aj porovnávanie poplatkov prostredníctvom nezávislej webovej stránky Národnej banky Slovenska.

Spotrebiteľom sa má podľa ministerstva financií zjednodušiť presun platobných účtov zavedením záväzných pravidiel. Jedným z faktorov zotrvačnosti klientov pri jednom konkrétnom poskytovateľovi platobných služieb je podľa rezortu financií predpokladaná komplikovanosť a nejasnosť jednotlivých krokov presunu platobného účtu. „To uvedený návrh zákona v plnom rozsahu odstráni,“ uviedlo ministerstvo. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2016.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies