Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, peňaženka,
Ilustračné foto. pixabay.com
17. októbra 2017 9:42 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Medziročný rast cien sa v septembri zrýchlil na 1,8 %

Oproti vlaňajšku na Slovensku najrýchlejšie rastú ceny potravín.

Rast cien na Slovensku sa v septembri mierne zrýchlil aj podľa harmonizovanej európskej metodiky. Inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) totiž v deviatom mesiaci dosiahla 1,8 %, kým v auguste predstavovala 1,6 %. Priemerná ročná miera inflácie tak v septembri dosiahla 0,9 %. Medzimesačne sa v septembri ceny zvýšili o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

V medziročnom porovnaní podľa harmonizovaného indexu pritom v septembri najrýchlejšie rástli ceny potravín, a to o 5,3 %. Oproti vlaňajšku sa zvýšili tiež ceny dopravy o 3,2 %, zdravotníctva o 2,9 %, ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 2,6 %, rozličných tovarov a služieb o 2,4 % a alkoholických nápojov a tabaku o 1,9 %. Miernejšie rástli tiež ceny rekreácie a kultúry o 1,8 %, vzdelávania o 1,2 % a odevov a obuvi a pôšt a telekomunikácií zhodne o 0,4 %. Klesli iba ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 1,9 % a nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,5 %.

Oproti augustu zdraželo hlavne vzdelávanie

Medzimesačne sa v septembri oproti augustu najviac zvýšili ceny vzdelávania o 0,8 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,5 %, dopravy o 0,4 %. Rástli však aj ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,3 %, alkoholických nápojov a tabaku, odevov a obuvi a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív zhodne o 0,1 %. Bez zmeny zostali ceny pôšt a telekomunikácií, zdravotníctva a rekreácie a kultúry. Ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a rozličných tovarov a služieb medzimesačne klesli zhodne o 0,1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies