Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Forint Maďarsko
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Bela Szandelszky
17. decembra 2015 12:18 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Maďarsko chce podporiť úverovanie firiem

Maďarská vláda pripravuje systém štátnych garancií, ktoré majú podporiť úverovanie firiem aj v rizikovejších sektoroch.

Maďarská vláda plánuje budúci rok zaviesť nové opatrenia na oživenie trhu bankových úverov vrátane rozšíreného systému štátnych garancií. Vyhlásil to vo štvrtok minister hospodárstva Mihály Varga. Maďarská centrálna banka už predĺžila do roku 2016 svoj program, ktorý má komerčné banky motivovať, aby zvýšili ponuku úverov pre firmy. Zvýšiť aktivitu bánk pri úverovaní projektov v rizikovejších sektoroch, akými sú obchod alebo stavebníctvo, by mohli aj garancie s využitím fondov EÚ, uviedol Varga pre týždenník Figyelo. Ako dodal, vláda v budúcom roku plánuje radikálne zmeny daňových zákonov, podrobnosti však neuviedol.

Ekonomike má pomáhať domáca spotreba
Rozpočtový deficit by mal v roku 2015 dosiahnuť 2,2 % hrubého domáceho produktu(HDP), čo je menej ako vládny cieľ na úrovni 2,4 % výkonu ekonomiky, uviedol ďalej maďarský minister hospodárstva. Centrálna banka odhaduje tohtoročný deficit verejných financií na úrovni 2 % HDP. Domáca spotreba sa má na hospodárskom raste podieľať stále väčšou mierou, pre dosiahnutie tohto cieľa sú však podľa Vargu nevyhnutné vyššie mzdy.

Maďarsko chce posilniť konkurencieschopnosť
„Nízkymi mzdami nedokážeme prilákať kapitál navždy… Musíme sa usilovať o zlepšenie našej konkurencieschopnosti, to však už nemôžeme dosahovať nízkou cenou práce,“ povedal Varga. Ak majú reálne mzdy zvýšiť podiel domácich výdavkov na celkovej ekonomike, bude potrebné, aby v najbližšom období rástli tempom aspoň 2,5 až 4,5 % ročne, dodal Varga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...