Maďarská OTP dosiahla v 1. kvartáli čistý zisk 1,19 mld. HUF

15. mája 2015 10:35
SITA
Graf pokles
Ilustračné foto Idea go/FreeDigitalPhotos.net

Zisk klesol z úrovne 5,9 mld. HUF v prvom kvartáli 2014, v poslednom kvartáli vlaňajška banka dosiahla čistý zisk 10,9 mld. HUF.

Maďarská OTP Bank dosiahla v prvom kvartáli čistý zisk 1,19 mld. HUF po zisku 5,9 mld. HUF v rovnakom kvartáli minulého roka. Na výsledok pozitívne vplývalo zníženie rezerv na nesplácané úvery a nižšie prevádzkové náklady, čo kompenzovalo prudké oslabenie v Rusku a na Ukrajine. Banka, ktorá patrí medzi najväčších poskytovateľov úverov na rozvíjajúcich sa trhoch v strednej a východnej Európe (SVE), o tom informovala v piatok. V poslednom kvartáli vlaňajška OTP dosiahla čistý zisk 10,9 mld. HUF.

V roku 2014 banka prvýkrát vo svojej histórii vykázala stratu, do ktorej ju stiahli najmä problémy v Rusku a na Ukrajine. Problémom banka čelila aj na domácom trhu, kde musela vyplácať klientom kompenzácie po tom, čo maďarské súdy označili podmienky niektorých úverov za neférové. V Rusku banka vykázala v prvom kvartáli tohto roka rekordnú stratu 11,5 mld. HUF a na Ukrajine strata predstavovala 10,2 mld. HUF. V aktuálnom roku banka počíta v regióne SVE s hospodárskym zotavením, výsledky na Ukrajine a v Rusku majú byť oveľa horšie. Rozdiel medzi podmienkami v širšom regióne SVE na jednej strane a Ruskom a Ukrajinou na druhej strane bol pomerne výrazný už v roku 2014 a možno očakávať, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2015, konštatuje OTP.

OTP Banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od februára 1992, vtedy ešte pod názvom Investičná a rozvojová banka. Maďarská OTP Bank sa stala majoritným vlastníkom OTP Banky Slovensko v apríli 2002.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články