Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Forint Maďarsko
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Bela Szandelszky
26. januára 2016 15:53 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Maďarská centrálna banka potvrdila úroky vo výške 1,35 %

S cieľom povzbudiť komerčné banky, aby kupovali vládne dlhopisy, centrálna banka do konca apríla postupne ukončí prijímanie vkladov na obdobie dvoch týždňov.

Maďarská centrálna banka na svojom utorkovom zasadaní ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 1,35 %, keďže pred dvoma týždňami začala realizovať nové opatrenie na zníženie dlhodobých úrokov na trhu. Všetci analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že centrálna banka úrokovú sadzbu nezmení. Banka totiž sľubuje, že menovú politiku uvoľní bez ďalšej redukcie svojej kľúčovej sadzby.

Centrálna banka chce väčší nákup dlhopisov
Centrálna banka Maďarska chce dosiahnuť, aby miestne banky viac nakupovali vládne dlhopisy a poskytovali viac úverov s cieľom podporiť ekonomiku. Predpokladá sa, že maďarská ekonomika spomalí po minuloročnom raste na úrovni zhruba 3 %. S cieľom povzbudiť komerčné banky, aby kupovali vládne dlhopisy, centrálna banka do konca apríla postupne ukončí prijímanie vkladov na obdobie dvoch týždňov.

Úroky by mali v budúcom roku rásť
Prognózuje sa, že maďarská základná úroková sadzba by mohla zostať na nezmenenej úrovni 1,35 % počas celého roka 2016 a do konca roka 2017 stúpnuť na 1,83 %. Najnovšie údaje naznačujú, že existuje riziko slabšej inflácie a ekonomického rastu, ako centrálna banka predpokladá. Predstavitelia banky však uviedli, že hoci pokles cien ropy bude krátkodobo tlačiť infláciu nadol, strednodobý výhľad sa v podstate nemení.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...