Maďarská centrálna banka potvrdila úroky vo výške 1,35 %

23. februára 2016 15:43
SITA
Forint Maďarsko
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Bela Szandelszky

Banka nereaguje na posilňovanie forintu, ktorý v pondelok oproti euru stúpol najvyššie za deväť mesiacov.

Maďarská centrálna banka na svojom utorkovom zasadaní v súlade s očakávaním rozhodla, že hlavnú úrokovú sadzbu ponecháva na úrovni 1,35 %. Nevšímala si tak posilnenie forintu, ktorý v pondelok oproti spoločnej európskej mene stúpol na deväťmesačné maximum. Centrálna banka Maďarska ukončila cyklus redukcie úrokov v minulom roku. Odvtedy uvoľňuje menovú politiku prostredníctvom iných nástrojov. Kopíruje tým uvoľňovanie menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky.

Rozhodnutie banky nebolo prekvapujúce

V posledných mesiacoch maďarská centrálna banka prijala opatrenia s cieľom podporiť nákupy štátnych dlhopisov domácimi bankami, aby znížila výnosy a redukovala náklady na požičiavanie si v Maďarsku. Utorkové rozhodnutie bolo v súlade s očakávaním analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, keďže všetci predpokladali, že základná sadzba zostane na nezmenenej úrovni.

Ďalšie kroky možno v marci

„Centrálnej banke Maďarska sa pravdepodobne nepáči, že forint je silnejší, ale myslíme si, že to zatiaľ nevyvolá nijaký krok,“ uviedla pred utorkovým rozhodnutím banka Raiffeisen. „Skôr budú konať až v marci, ak forint zostane takto silný,“ dodala. Maďarský forint v pondelok oproti spoločnej európskej mene posilnil na deväťmesačné maximum 306,85 HUF/EUR. V utorok sa po rozhodnutí centrálnej banky obchodoval na úrovni 307,55 HUF/EUR, čiže sa nezmenil v porovnaní s úrovňou v úvode dňa.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články